Spitalul din Darabani, redeschis oficial

Spitalul din Darabani, redeschis oficial

   Darabaneni.ro

Domnule prefect, vă rugăm să faceţi ceva să ne ajutaţi că tare greu ne e să venim până la Botoşani. Eu am cancer si n-am încotro, trebuie sa vin aici. Dar ceilalţi oameni, care nu sunt aşa de bolnavi ca mine, bat atâta drum ca să meargă la doctor...măcar pentru ei să faceţi ceva..., era rugamintea unei femei din Darabani care, cu lacrimi în ochi, a discutat cu prefectul Costică Macaleţi în urmă cu câteva săptămâni, în timp ce era internată la secţia de oncologie a Spitalului Judeţean.

Spre uşurinţa locuitorilor din zona Darbani, astăzi a fost oficial redeschis spitalul închis în urmă cu doi ani.

Din fericire, autorităţile botoşănene au înţeles necesitatea funcţionării unităţii medicale şi au început demersuri încă din toamna anului trecut. Parlamentari de Botoşani, consilieri judeţeni şi locali, preşedinte de Consiliu Judeţean, primar, miniştri, prefect, au sprijinit cu toţii redeschiderea, astfel încât astăzi s-a putut tăia panglica.

La eveniment au participat o parte dintre autorităţile implicate, printre care parlamentarii Andrei Dolineaschi, Doina Federovici, Costel Şoptică şi Corneliu Aroşoaie, primarul de Darabani.

Mă bucur că s-a redeschis acest spital. Era o necesitate pentru zona Darabanilor, o zonă mare şi cu mulţi locuitori. Pentru ca acest lucru să fie posibil au făcut eforturi parlamentari de Botoşani precum Şerban Mihăilescu, Andrei Dolineaschi, Tamara Ciofu, Costel Şoptică. Nimeni nu a spus nu. Nici Florin Ţurcanu, preşedintele Consiliului Judeţean, nici ministrul de resort care a căutat o formă legală pentru ca dărăbănenii să aibă aproape ajutorul medical. Au fost şedinţe de consiliu local şi consiliu judeţean de îndată, special pentru a se redeschide spitalul. Vă doresc multă sănătate şi succes!, a declarat cu ocazia inaugurării, prefectul Costică Macaleţi.

Unitatea medicală are 20 de paturi, din care jumătate sunt pregătite pentru copii. Dotat cu aparatură, laborator de analize şi radiologie, secţia dărăbăneană a Spitalului Judeţean, pentru ca acesta este statutul legal, îşi va îmbunătăţi echipamentele în timp, cel puţin aşa sună asigurările date de primarul oraşului din nordul judeţului.

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Ce spune conducerea CJ Botoșani, după ce mii de oameni au rămas fără apă din cauza unei avarii majore!

astăzi, 17:17

O avarie majoră, apărută noaptea trecută, la Stânca, a lăsat fără apă la robinete mii de botoșăneni în contextul în care meteorologii au emis Cod Roșu de caniculă pâ...

DUMINICĂ DIMINEAȚĂ! Viperă prinsă cu jandarmii din anexa unei gospodării din Frumușica! (Video)

astăzi, 16:55

În această dimineață, în jurul orei 10.00, un echipaj din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Botoșani a capturat o viperă, care a pătruns într-o anexă a unei case di...

A vrut să treacă granița cu un permis nerecunoscut de legea română!

astăzi, 15:30

În data de 26 iunie a.c., în jurul orei 20.30, în Punctul de Trecere a Frontierei Rădăuți-Prut/ITPF Iaşi, s-a prezentat pentru efectuarea formalităţilor de control, pentru a ie...