Şoferii care au provocat cumplitul accident de la Darabani, în timpul unei curse ilegale, ARESTAŢI!

Cei doi şoferi care au organizat o cursă ilegală de maşini, sâmbătă, la Darabani, în urma căreia o tânără de 22 de ani şi-a pierdut viaţa au fost arestaţi preventiv, pentru 29 de zile.

Reţinuţi iniţial pentru 24 de ore, Florin Stănescu şi Emil Bujor au fost prezentaţi, marţi, în faţa judecătorilor de la Judecătoria Darabani, care au admis propunerea procurorilor de arestare preventivă.

Marţi au venit şi rezultatele alcoolemiilor. În cazul lui Florin Stănescu, de 46 de ani, a rezultat o alcoolemie de 1,50 g/l alcool pur în sânge, iar în cazul lui Emil Bujor, de 47 de ani, a rezultat o alcoolemie de 1.10 g/l alcool pur în sânge

Stănescu și Bujor sunt acuzați de ucidere din culpă, vătămare corporală din culpă, efectuarea de întreceri ilegale de mașini pe drumurile publice și conducere sub influența băuturilor alcoolice. 

În urma cercetărilor făcute de polițiști, a reieșit că cei doi șoferi făceau întrecere pe strada 1 Decembrie, din orașul Darabani. În apropierea Judecătoriei Darabani, Stănescu, aflat la volanul unui Audi A5, s-a angajat în depășirea autoturismului condus de Bujor, un Audi A6, intrând în plin în VW Golf condus de Anda Dănăilă, de 22 de ani, care circula regulamentar. După impact, autoturismele au fost proiectate  într-o căruță.  

Tânăra a murit pe masa de operație, la Spitalul Județean Mavromati. În accident au mai fost rănite alte cinci persoane. 

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Tragedie într-o localitate din Botoșani: Bărbat mort, după ce s-a răsturnat cu tractorul pe câmp!

astăzi, 18:56

Un bărbat în vârstă de 34 de ani a murit după ce s-a răsturnat cu tractorul pe un câmp din localitatea Flămânzi. Tragedia s-a întâmplat în această după...

Ce spune conducerea CJ Botoșani, după ce mii de oameni au rămas fără apă din cauza unei avarii majore!

astăzi, 17:17

O avarie majoră, apărută noaptea trecută, la Stânca, a lăsat fără apă la robinete mii de botoșăneni în contextul în care meteorologii au emis Cod Roșu de caniculă pâ...

DUMINICĂ DIMINEAȚĂ! Viperă prinsă cu jandarmii din anexa unei gospodării din Frumușica! (Video)

astăzi, 16:55

În această dimineață, în jurul orei 10.00, un echipaj din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Botoșani a capturat o viperă, care a pătruns într-o anexă a unei case di...