Singurul politician român care merge la funeraliile lui Hugo Chavez

Un șef de consiliu judeţean participă, vineri, la funeraliile fostului preşedinte al Venezuelei Hugo Chavez, pe care îl consideră "un mare lider al stângii contemporane", el spunând că plăteşte din banii săi costurile acestei deplasări.
 
Dumitru Buzatu, președintele CJ Vaslui, care conduce de 12 ani filiala judeţeană Vaslui a PSD, susţine că deplasarea la Caracas, în Venezuela, o face singur, în calitate de om politic şi de lider al social-democraţilor vasluieni.
 
El spune că deplasarea cu avionul îl costă 1.500 de euro şi că va suporta aceste costuri din banii săi.
 
"Fac această deplasare în Venezuela, la funeraliile fostului preşedinte Hugo Chavez, întrucât am considerat că este un mare lider al stângii contemporane. Toţi cei care sprijină aceste valori trebuie să marcheze astfel de momente prin prezenţa alături de cei îndoliaţi", a declarat, vineri, pentru corespondentul MEDIAFAX, preşedintele CJ Vaslui, Dumitru Buzatu.
 
Preşedintele venezuelean Hugo Chavez a decedat, marţi, la Caracas, la vârsta de 58 de ani.
 
Funeraliile vor avea loc vineri, începând cu ora 11.00 (17.30 ora României), la Academia Militară din Caracas, unde sute de mii de persoane vin să se încline, de miercuri, într-un şir necontenit, în faţa trupului neînsufleţit al lui Hugo Chavez, decedat din cauza cancerului.
 

 

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Vești bune de la Stânca! Nova Apaserv anunță când se va relua furnizarea apei!

astăzi, 22:39

Nova Apaserv Botoșani informează utilizatorii că lucrările de remediere a avariei produse la conducta de aducțiune apă brută DN 560 din zona Stânca au fost finalizate, iar încep&aci...

Tragedie într-o localitate din Botoșani: Bărbat mort, după ce s-a răsturnat cu tractorul pe câmp!

astăzi, 18:56

Un bărbat în vârstă de 34 de ani a murit după ce s-a răsturnat cu tractorul pe un câmp din localitatea Flămânzi. Tragedia s-a întâmplat în această după...

Ce spune conducerea CJ Botoșani, după ce mii de oameni au rămas fără apă din cauza unei avarii majore!

astăzi, 17:17

O avarie majoră, apărută noaptea trecută, la Stânca, a lăsat fără apă la robinete mii de botoșăneni în contextul în care meteorologii au emis Cod Roșu de caniculă pâ...