Sindicalişti despre Legea salarizării unitare: "Educaţia va fi făcută de necalificaţi şi pensionari"

Sindicaliştii din învăţământ spun că noua lege a salarizării unitare este inacceptabilă, adăugând că este o lege mai proastă decât cea veche. Ei mai spun că acele creşteri treptate între 1% şi 20% nu sunt altceva decât o inducere în eroare.

Secretarul general al Federaţiei Educaţiei Naţionale, Constantin Ciosu, susţine că noua lege a salarizării unitare este mult mai rea decât prima.

"Noua lege a salarizării porneşte cu coeficienţii de la veniturile pe care le avem acum, adică cele reduse cu 25 %. Deci este inacceptabil să modifici legea în aşa fel încât să ai coeficient de plecare salariul micşorat cu 25%. Şi asta în condiţiile în care ei spun că la anul vor creşte între 1% şi 20%, mă îndoiesc de lucrul acesta, şi probabil vom ajunge la salariile pe care le-am avut, salarii primite legal, în 20 de ani", a declarat pentru REALITATEA.NET Constantin Ciosu.

Potrivit noii legi a salarizării, coeficienţii de ierarhizare în funcţie de care se vor calcula salariile sunt mai mici pentru cadrele didactice din preuniversitar, mai puţin pentru cei cu o vechime în muncă de 30-35 de ani sau peste 40 de ani.

Legea salarizării unitare va transforma România într-o ţară de lumea a treia

"Cei cu peste 40 de ani vechime sunt număraţi pe degetele de la o mână. Un profesor nu are cum să ajungă la acea treaptă, la vârsta actuală de pensionare. O pot apuca cei care sunt învăţători şi educatoare. Şi în aceste condiţii ni se mai cere performanţă şi calitate", a mai spus Constantin Ciosu.

El a mai adăugat că pierderile din sistemul educaţional vor fi şi mai mari, lucru ce va transforma România într-o ţară de mâna a treia, iar învăţământul se va face cu persoane necalificate sau cu pensionari.

Pe de altă parte, preşedintele Federaţiei Sindicatelor Libere din Învăţământ (FSLI), Aurel Cornea, a declarat pentru REALITATEA.NET că a transmis premierului Emil Boc poziţia sindicatelor în ceea ce priveşte această formă a noii legi a salarizării unitare.

Cornea a mai explicat că veniturile cadrelor didactice vor rămâne foarte mici, pentru că se vor acorda creşteri treptate, dar acestea sunt doar o inducere în eroare pentru că nu se mai dă nici cel de-al 13 - lea salariu şi nici sporurile şi drepturile pierdute în acest an. (Realitatea.net)
 

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Hram în mai multe localități din Botoșani, jandarmii vor fi la datorie!

astăzi, 16:38

În următoarele două zile, Inspectoratul de Jandarmi Județean Botoșani, în cooperare cu partenerii instituționali, va asigura ordinea și siguranța publică la manifestările cultural...

Un șofer care nu a oprit la semnalul polițiștilor și nu a vrut să coopereze a fost amendat cu peste 3.000 de lei!

astăzi, 14:49

La data de 26 iunie 2026, polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală nr. 10 Ștefănești, aflați în exercitarea atribuțiilor de serviciu pe drumul județean DJ 294B, în comuna...

Un șofer din Dorohoi făcea drift-uri cu mașina în timp ce era beat!

astăzi, 14:19

La data de 27 iunie 2026, polițiștii din cadrul Biroului Rutier Dorohoi au oprit pentru control, pe o stradă din municipiul Dorohoi, un autoturism al cărui conducător auto efectua derapaje contro...