Senator PDL: Pedofilii criminali sa fie omorati!

Senatorul PDL Iulian Urban vrea ca in Romania sa fie reintrodusa pedeapsa cu moartea pentru persoanele care ii omoara pe minorii pe care i-au si abuzat sexual.

"Pedeapsa cu moartea ar trebui reintrodusa in cazuri extreme, cum ar fi abuzul sexual al unui minor, sub zece ani, care este apoi ucis. Dezbaterea aceasta trebuie extinsa la nivelul Uniunii Europene. In statele din SUA, unde se aplica, pedeapsa cu moartea este un factor stabilizator. In Romania, 99% dintre romani isi doresc reintroducerea pedepsei cu moartea pentru ca ei vad ca asemenea indivizi nu au ce cauta in comunitate, nici macar in spatele gratiilor", a declarat miercuri senatorul PDL la B1 Tv.

Iulian Urban spune ca nu i se pare normal ca parintii victimelor sa plateasca pentru asa-zisa cazare a infractorilor.

"Ideea ca nu putem noi societatea sa pedepsim fizic este o nebunie. De ce trebuie ca tot eu cetateanul si indirect parintii victimelor ucise de pedofil sa plateasca din impozitele lor cazarea pe viata a acelui individ in inchisoare. Eu nu cred in izbavirea in spatele gratiilor", a mai spus acesta.

Iulian Urban a criticat si justitia europeana, despre care spune ca este pe un drum gresit, dand drept exemplu Norvegia, unde Anders Breivik a fost declarat nebun.

"In Norvegia, justitia europeana a clacat, in cazul lui Anders Breivik. Este cel mai prost exemplu care se putea da. Omul acesta in zece ani de tratament ar putea fi pus in libertate. Trebuia sa ii dea o condamnare extrema, conforma legilor care sunt in vigoare. Orice dezaxat poate scapa in momentul de fata in acest mod", a mai declarat Urban.

 

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Tragedie într-o localitate din Botoșani: Bărbat mort, după ce s-a răsturnat cu tractorul pe câmp!

astăzi, 18:56

Un bărbat în vârstă de 34 de ani a murit după ce s-a răsturnat cu tractorul pe un câmp din localitatea Flămânzi. Tragedia s-a întâmplat în această după...

Ce spune conducerea CJ Botoșani, după ce mii de oameni au rămas fără apă din cauza unei avarii majore!

astăzi, 17:17

O avarie majoră, apărută noaptea trecută, la Stânca, a lăsat fără apă la robinete mii de botoșăneni în contextul în care meteorologii au emis Cod Roșu de caniculă pâ...

DUMINICĂ DIMINEAȚĂ! Viperă prinsă cu jandarmii din anexa unei gospodării din Frumușica! (Video)

astăzi, 16:55

În această dimineață, în jurul orei 10.00, un echipaj din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Botoșani a capturat o viperă, care a pătruns într-o anexă a unei case di...