ŞEFUL CNADNR, Mircea Pop, a demisionat înainte de a fi demis

Directorul Companiei de Autostrăzi şi Drumuri Naţionale, Mircea Pop, a informat Comandamentul de iarnă că instituţia s-a implicat în deszăpezire la nivel naţional, dar că a fost discretă, vicepremierul Dragnea replicând însă că "discreta" CNADNR şi-a făcut reclamă cu directorii de la Bâlea Lac.
 
Mircea Pop a demisionat din funcţia de director general al Companiei Naţionale de Autostrăzi şi Drumuri Naţionale (CNADNR), a anunţat premierul Victor Ponta, afirmând că este inacceptabil că "angajaţii muncesc şi şefii stau la Bâlea".
 
"A nins în toată ţara, iar Compania şi-a făcut datoria peste tot, cu profesionalism şi ţinând cont de cerinţele care sunt în teren. Văd că noi totodeauna am fost mai discreţi, dar vom ieşi şi noi să ne mai lăudăm. Toate utilajele sunt ale noastre, unde vedeţi că se lucrează şi că se face treabă în România sunt utilajele de la drumuri", a spus directorul CNADNR.
 
Vicepremierul Liviu Dragnea a zâmbit şi a spus că nu crede că cineva a pus sub semnul întrebării acţiunile drumarilor, dar a amintit că, în urmă cu două zile, cei de la CNADNR nu au fost deloc discreţi. La nici 24 de ore, şeful CNADNR a demisionat, înainte de a fi demis de Victor Ponta.
 
Premierul a precizat că l-a chemat pe Mircea Pop la Guvern după ce Corpul de Control al primului-ministru a finalizat o acţiune de control şi că, în urma discuţiei avute, acesta şi-a înaintat demisia. Şeful Guvernului a arătat că atribuţiile privind gestionarea drumurilor naţionale vor fi preluate temporar de către directorul adjunct. Directori din CNADNR au participat joi, la Bâlea Lac, la o şedinţă de "plan operativ" privind bilanţul pe anul trecut şi proiectul de buget pe 2013, dar discuţiile au fost finalizate în cursul serii, astfel încât participanţii au plecat din staţiune în noaptea de joi spre vineri, potrivit companiei. Presa a relatat că şefii CNADNR au petrecut la munte, deşi meteorologii anunţaseră că vremea se va înrăutăţi accentuat.

Totodată, vicepremierul Liviu Dragnea a criticat, vineri, conducerea CNADNR pentru modul în care a prezentat informaţiile în Comandamentul de iarnă convocat vineri la Guvern, atenţionând că este "veriga slabă" şi că este ultima dată când acceptă "această bâlbă naţională". La şedinţa Comandamentului de atunci, mai multe autorităţile locale au reclamat că nu au putut comunica eficient cu reprezentanţii CNADNR în ultimele zile, cu atât mai puţin în ultimele ore.

realitatea.net

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Microbuz plin cu români, accident grav în Austria! Răsturnat între copaci după ce șoferul a pierdut controlul volanului

Friday, 26 June 2026

Opt cetățeni români au fost răniți într-un accident rutier produs în Austria, după ce microbuzul în care se aflau a ieșit de pe șosea și s-a prăbușit pe o pantă. ...

S-a tras la sorți programul noului sezon din Superliga. FC Botoșani joacă primul meci în deplasare!

Friday, 26 June 2026

Vineri, 26 iunie, la București a avut loc tragerea la sorți a programului competițional din Superligă, ediția 2026-2027. Echipele care vor evolua în Liga 1 în sezonul 2026/2027 sun...

Prezentul care batjocorește Cultura orașului: Mormântul unui mare muzicolog zace ”vandalizat, cu crucea sfărâmată, abandonat, neîngrijit și în paragină” în Cimitirul Eternitatea din Botoșani!

Friday, 26 June 2026

În luna mai a acestui an, prof. Vania Atudorei, trăitor în Canada, s-a întors în Botoșani, orașul natal, și a vizitat Cimitirul Eternitatea, loc în care își do...