Șeful CJ a cerut anularea taxei pe nașteri și sancționarea medicului coordonator al Maternității!

Președintele Consiliului Județean, Florin Țurcanu, a cerut conducerii Spitalului Județean Mavromati să anuleze taxa pe nașteri, introdusă de la jumătatea lunii decembrie la Secția de Obstetrică și Ginecologie.

Această taxă a fost introdusă la solicitarea coordonatorului Maternității, medicul Gina Puflea.

Șeful Consiliului Județean susține că nu a fost informat în momentul în care s-a introdus o astfel de taxă și pe lângă anularea acesteia, va cere și sancționarea medicului Gina Puflea, nefiind exclus ca aceasta să își piardă funcția de coordonator al Secției de Obstetrică și Ginecologie.

Taxa a fost introdusă pentru femeile care vor să nască cu medicul care le-a supravegheat pe toată perioada sarcinii.

Dacă acesta nu este de gardă în momentul în care unei paciente i-a venit sorocul și este chemat din timpul liber, taxa este de 600 de lei pentru o naștere pe cale naturală și de 800 de lei pentru o cezariană.

“Am discutat cu managerul Spitalului Județean și i-am cerut ca luni să convoace Comitetul Director și să anuleze această taxa. Eu nu am știut de această taxă și nu am fost informat atunci când au introdus-o. Voi cere și sancționarea doamnei doctor Puflea pentru că un liberal adevărat nu se ocupă cu punerea de taxe. Dacă se ocupă de taxe să meargă în privat", a declarat Florin Țurcanu.

Decizia de introducere a acestei taxe a fost luată întrucât unitatea nu are fonduri suficiente pentru plata orelor suplimentare ale medicilor.

Citește și Taxa pe nasteri la Maternitatea Botosani!

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Șase tineri din Botoșani trimiși în judecată pentru distrugeri provocate în zona ANL Cișmea!

astăzi, 12:06

Polițiștii din cadrul Serviciului de Investigații Criminale au finalizat cercetările într-un dosar privind săvârșirea infracțiunii de distrugere. Fapta a constat în aceea c...

”112, Poliția e cu noi” la Grădinița de vară din Dorohoi! - VIDEO

astăzi, 11:10

Polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Dorohoi- Biroul Rutier au desfășurat marți, 23 iunie, o acțiune informativ-preventivă cu copiii prezenți în cadrul programului Grădinița de...

Peste 100 de kg de deșeuri ridicate de polițiștii botoșăneni, 700 de sancțiuni în valoare de 300.000 de lei după controale în județ! - FOTO

astăzi, 10:58

Polițiștii din cadrul Serviciului Arme Explozivi și Substanțe Periculoase, împreună cu cei de ordine publică, rutieră, de investigații criminale, în colaborare cu alte instituții ...