SCHIMBĂRI importante pentru obţinerea permisului auto

Modificări importante în ceea ce priveşte permisul auto. Potrivit unui ordin al ministrului Afacerilor Interne, pus în dezbatere publică astăzi, şoferii îşi vor putea primi permisul acasă sau la oricare altă adresă solicită acest lucru, prin poştă. Iar testele medicale nu vor mai putea fi evitate.

Potrivit ordinului, permisele noi vor fi eliberate doar dacă se va prezenta şi un act din care să rezulte că titularul este apt din punct de vedere medical să conducă autovehicule. Acest act trebuie prezentat indiferent dacă preschimbarea permisului de conducere are loc înainte sau după expirarea valabilităţii acestuia. Vestea bună este că permisul va fi trimis prin poştă.
 
"Cetăţenii pot solicita eliberarea permisului de la orice serviciu public comunitar, indiferent de domiciliu sau reşedinţa pe care acesta o are", spune comisar şef Boşman Gino Teodor, şef serviciu Regim Permise şi Examinări.
 
În schimb, dacă şoferul cere eliberarea unui duplicat pentru permisul de conducere, declarându-l furat, pierdut sau deteriorat, nu mai are nevoie de analize medicale.
 
În cazul în care v-aţi pierdut permisul sau v-a fost furat, tot ce trebuie să faceţi este să trimiteţi documentele prin poştă sau prin email. Atenţie, însă. Dacă trimiteţi documentele prin email, atunci când vă veţi ridica permisul va trebui să aveţi şi documentele în original la dumneavoastră.
 
"Numai cei care au trimis prin poşta electronică trebuie să ne predea originalul documentelor care au stat la baza eliberării acestuia. El are într-un fel un dezavantaj pentru că nu-i vine acasă cum vin la ceilalţi.", spune comisar şef Boşman Gino Teodor, şef serviciu Regim Permise şi Examinări.
 
Duplicatul permisului nu îi prelungeşte însă valabilitatea, informeaza realitatea.net

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Ce spune conducerea CJ Botoșani, după ce mii de oameni au rămas fără apă din cauza unei avarii majore!

astăzi, 17:17

O avarie majoră, apărută noaptea trecută, la Stânca, a lăsat fără apă la robinete mii de botoșăneni în contextul în care meteorologii au emis Cod Roșu de caniculă pâ...

DUMINICĂ DIMINEAȚĂ! Viperă prinsă cu jandarmii din anexa unei gospodării din Frumușica! (Video)

astăzi, 16:55

În această dimineață, în jurul orei 10.00, un echipaj din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Botoșani a capturat o viperă, care a pătruns într-o anexă a unei case di...

A vrut să treacă granița cu un permis nerecunoscut de legea română!

astăzi, 15:30

În data de 26 iunie a.c., în jurul orei 20.30, în Punctul de Trecere a Frontierei Rădăuți-Prut/ITPF Iaşi, s-a prezentat pentru efectuarea formalităţilor de control, pentru a ie...