Scad prețurile la combustibili. Supraacciza carburanților va fi eliminată

Guvernul promite că supraacciza aplicată în acest moment carburanților va fi eliminată, însă nu știm când anume se va întâmpla asta. Cu cât ar trebui să scadă prețurile.

Printre primele măsuri pe care Guvernul Orban dorește a le lua este eliminarea supraaccizei la carburanți, introdusă pe data de 15 septembrie 2017 și care are în acest moment o valoare de 0,32 RON/litru. Această intenție a fost adresată public de către prim-ministrul Ludovic Orban în cadrul unei conferințe despre fiscalitate.

 

„Trebuie desființată supraacciza la combustibil, care a fost o mare prostie. Deși astăzi pare să producă bani, poate să fie un semnal foarte bun dacă renunțăm la ea”, a declarat Orban. Planul există, însă nu și detalii despre execuția sa: mai exact, habar nu avem când anume va fi aceasta eliminată.

Guvernul PSD de la acea vreme a motivat implementarea suprataxei la carburanți prin planuri de modernizare a infrastructurii rutiere. În ultimii doi ani, aceasta a adus la bugetul de stat 5,8 miliarde de lei, însă lucrările la drumuri și planurile au rămas la stadiul teoretic.

Nu doar că nu s-au construit mai mulți kilometri de autostradă decât s-a promis, dar și cei proaspăt turnați au probleme serioase. În urma unei solicitări a deputatului PNL Florin Roman, Ministerul de Finanțe a evitat să răspundă la întrebarea privind banii strânși prin colectarea supraaccizei.

 

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

”Se situează în afara partidului!” - PNL, reacție dură despre ”puciștii” liberali, printre care se află și un deputat din Botoșani!

astăzi, 15:00

PNL a transmis un punct de vedere despre guvernul Veștea dominat de PSD, în care se regăsesc și câțiva ”puciști liberali”. În viitorul Executiv ar urma să fie &rdqu...

Cine este Eduard Mititelu, inginerul propus de premierul Veştea ministru pentru transformare digitală!

astăzi, 14:42

Eduard-Tatian Mititelu, deputat PNL de Botoşani şi fost secretar de stat pe digitalizare, a fost propus de premierul desemnat Adrian Veştea pentru funcţia de ministru delegat pentru transformare d...

Alfa New Protocol Engineering îl numește pe George Căpățînă în funcția de CEO

astăzi, 14:18

Alfa New Protocol Engineering (ANPE), companie dezvoltată printr-un parteneriat dintre Electro-Alfa International și New Protocol Group, anunță numirea lui George Căpățînă, un lider cu p...