Sănătatea botoşănenilor - afacerea furnizorilor. De ce unităţile sanitare nu mai au cele mai importante vaccinuri!

Mii de pacienţi, inclusiv din Botoşani, sunt în pericol deoarece furnizorul vaccinurilor antitetanos şi antirabic vrea să scoată un preţ pe doză de trei ori mai mare decât cel acceptat de Ministerul Sănătăţii.

Spitalul Judeţean a făcut numeroase solicitări la Minister pentru aprovizionarea cu cele două vaccinuri, însă răspunsul întârzie să ajungă.

"Ministerul Sănătăţii ne-a solicitat în urmă cu două săptămâni necesarul pe trei luni de zile de vaccin antirabic şi antitetanos, numărul total de doze fiind în jur de 2.900. Din câte ştiu, până acum nu au fost cazuri în care pacienţii să aibă nevoie de cele două vaccinuri", explică medicul Ştefan Bercea, purtătorul de cuvânt al Spitalului Judeţean.

Până în urmă cu ceva timp, Institutul Cantacuzino producea mai toate tipurile de vaccinurii necesare, însă de la închiderea producţiei, a fost nevoie să se apeleze la furnizori care aduceau dozele din străinătate.

"În acest moment, Ministerul nu a ajuns la un acord cu furnizorul de vaccinuri asupra preţului de achiziţie. Furnizorul are vaccinurile în depozite dar refuză să accepte preţul ministerului. Mionisterul a stabilit preţul cel mai mic din Uniunea Europeană, 7 lei pe doză, iar furnizorul nu acceptă acest preţ, ei cerând 25 de lei pe vaccin", explică Ştefan Bercea.

În prezent, spitalele din ţară, inclusiv cele de la Botoşani, nu mai deţin în depozite cele două tipuri de vaccinuri.

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Tragedie într-o localitate din Botoșani: Bărbat mort, după ce s-a răsturnat cu tractorul pe câmp!

astăzi, 18:56

Un bărbat în vârstă de 34 de ani a murit după ce s-a răsturnat cu tractorul pe un câmp din localitatea Flămânzi. Tragedia s-a întâmplat în această după...

Ce spune conducerea CJ Botoșani, după ce mii de oameni au rămas fără apă din cauza unei avarii majore!

astăzi, 17:17

O avarie majoră, apărută noaptea trecută, la Stânca, a lăsat fără apă la robinete mii de botoșăneni în contextul în care meteorologii au emis Cod Roșu de caniculă pâ...

DUMINICĂ DIMINEAȚĂ! Viperă prinsă cu jandarmii din anexa unei gospodării din Frumușica! (Video)

astăzi, 16:55

În această dimineață, în jurul orei 10.00, un echipaj din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Botoșani a capturat o viperă, care a pătruns într-o anexă a unei case di...