S-a înființat o asociație pentru victimele abuzurilor DNA

Mihai Banu, un jurist de 30 ani, a fondat o asociație care să apere victimele abuzurior Departamentului Național Anti-Corupție, atât din punct de vedere emoțional, cât și din punct de vedere logistic. ONG-ul, spune acesta, va derula inclusiv programe de formare și de informare. 

”Asociaţia Victimelor Abuzurilor Direcţiei Naţionale Anti-Coruptie din România (AVADNAR) constituie o entitate civică care reprezintă interesele tuturor victimelor abuzurilor DNĂ, indiferent de categoria socială din care acestea fac parte (fie că vorbim de procurori, poliţişti, judecători, oameni politici, etc), aceasta având o reprezentativitate naţională. În această direcţie, salutăm proaspăta decizie a Secţiei pentru investigarea infracţiunilor din justiţie pentru trimiterea în judecată a procurorilor Lucian Onea şi Mircea Negulescu, precum şi excluderea din magistratură a celui din urmă. Eforturile asociaţiei noastre au fost, astfel, răsplătite, deşi misiunea noastră este lungă şi anevoioasă, având în vedere că lista celor care au săvârşit astfel de abuzuri este mult mai lungă.

 

Ne concentrăm pe sprijinul emoţional şi logistic al acestor victime, precum şi pe reabilitarea lor socială, având în vedere că abuzurile acestei instituţii au distrus familii, vieţi omeneşti, cariere.

Avem deasemenea drept obiectiv şi prevenţia, prin venirea în întâmpinarea nevoii cunoaşterii principalelor aspecte legate de sistemul legislativ românesc, derulând programe de formare şi informare accesibile tinerelor generaţii de elevi şi studenţi.

Totodată, ne bucură faptul, deşi este doar o palidă consolare pentru sumedenia victimelor abuzurilor DNĂ, că strădaniile asociaţiei noastre, acţiunile permanente întreprinse în fiecare din judeţele ţării au început să se resimtă, iar principiul haidekyan al “ domniei legii “’ să-şi facă simţită prezenţa şi în România.

Ne propunem ca represiunea nedreaptă, cercetarea abuzivă, inducerea în eroare a organelor judiciare, instigarea la infracţiuni de fals în înscrisuri sub semnătură private să devină doar o tristă amintire în sistemul juridic românesc, în ceea ce priveşte comportamentul oamenilor de drept! În acest sens, AVADNAR va continua să lupte pentru repararea întregului deficit de imagine al victimelor abuzurilor DNĂ, concentrându-ne, cu sprijinul instituţiilor abilitate, precum Secţia pentru investigarea infracţiunilor din justiţie, pe demascarea tuturor “torţionarilor“ şi pedepsirea aspră a acestora, în raport cu suverana lege.”, se arată într-un comunicat de presă emis de Asociaţia Victimelor Abuzurilor Direcţiei Naţionale Anti-Corupție.

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Guvernul Veștea a picat la vot!

Monday, 22 June 2026

Guvernul lui Adrian Veștea a picat, deoarece nu a întrunit numărul de voturi necesare. Guvernul Veștea, care avea nevoie de cel puțin 233 de voturi, a primit doar 189, mult sub cele 233 n...

Eduard Mititelu, aviz favorabil în comisii pentru mandatul de ministru delegat pentru Transformare Digitală: ”Sper ca, de mâine, să ne apucăm de treabă!”

Monday, 22 June 2026

Deputatul liberal Eduard Mititelu a primit aviz favorabil din partea comisiilor din Camera Deputaților și Senat, pentru ocuparea funcției de ministru delegat pentru Transformare Digitală. &rdqu...

Pașaport către viitor: 260 de tineri au susținut examene Cambridge la Cambridge Star!

Monday, 22 June 2026

În weekendul tocmai încheiat, 20-21 iunie, porțile Cambridge Star s-au deschis pentru 260 de copii și adolescenți care au ales să își transforme pasiunea pentru limba engleză &...