S-a înființat o asociație pentru victimele abuzurilor DNA

Mihai Banu, un jurist de 30 ani, a fondat o asociație care să apere victimele abuzurior Departamentului Național Anti-Corupție, atât din punct de vedere emoțional, cât și din punct de vedere logistic. ONG-ul, spune acesta, va derula inclusiv programe de formare și de informare. 

”Asociaţia Victimelor Abuzurilor Direcţiei Naţionale Anti-Coruptie din România (AVADNAR) constituie o entitate civică care reprezintă interesele tuturor victimelor abuzurilor DNĂ, indiferent de categoria socială din care acestea fac parte (fie că vorbim de procurori, poliţişti, judecători, oameni politici, etc), aceasta având o reprezentativitate naţională. În această direcţie, salutăm proaspăta decizie a Secţiei pentru investigarea infracţiunilor din justiţie pentru trimiterea în judecată a procurorilor Lucian Onea şi Mircea Negulescu, precum şi excluderea din magistratură a celui din urmă. Eforturile asociaţiei noastre au fost, astfel, răsplătite, deşi misiunea noastră este lungă şi anevoioasă, având în vedere că lista celor care au săvârşit astfel de abuzuri este mult mai lungă.

 

Ne concentrăm pe sprijinul emoţional şi logistic al acestor victime, precum şi pe reabilitarea lor socială, având în vedere că abuzurile acestei instituţii au distrus familii, vieţi omeneşti, cariere.

Avem deasemenea drept obiectiv şi prevenţia, prin venirea în întâmpinarea nevoii cunoaşterii principalelor aspecte legate de sistemul legislativ românesc, derulând programe de formare şi informare accesibile tinerelor generaţii de elevi şi studenţi.

Totodată, ne bucură faptul, deşi este doar o palidă consolare pentru sumedenia victimelor abuzurilor DNĂ, că strădaniile asociaţiei noastre, acţiunile permanente întreprinse în fiecare din judeţele ţării au început să se resimtă, iar principiul haidekyan al “ domniei legii “’ să-şi facă simţită prezenţa şi în România.

Ne propunem ca represiunea nedreaptă, cercetarea abuzivă, inducerea în eroare a organelor judiciare, instigarea la infracţiuni de fals în înscrisuri sub semnătură private să devină doar o tristă amintire în sistemul juridic românesc, în ceea ce priveşte comportamentul oamenilor de drept! În acest sens, AVADNAR va continua să lupte pentru repararea întregului deficit de imagine al victimelor abuzurilor DNĂ, concentrându-ne, cu sprijinul instituţiilor abilitate, precum Secţia pentru investigarea infracţiunilor din justiţie, pe demascarea tuturor “torţionarilor“ şi pedepsirea aspră a acestora, în raport cu suverana lege.”, se arată într-un comunicat de presă emis de Asociaţia Victimelor Abuzurilor Direcţiei Naţionale Anti-Corupție.

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Începe Evaluarea Națională: 45 de centre de examen în județul Botoșani, pentru 3095 de elevi!

astăzi, 07:57

Evaluarea Națională pentru absolvenții clasei a VIII-a începe luni, 22 iunie 2026, cu proba scrisă la limba și literatura română, în cele 45 de centre de examen. La nivelu...

Preotul Partenie Apostoaie, către părinții elevilor care încep astăzi Evaluarea Națională: ”Să nu creăm presiuni false asupra copiilor noștri!”

astăzi, 07:49

Peste 3000 de absolvenți de clasa a VIII-a, din județul Botoșani, susțin astăzi, 22 iunie, prima probă la Evaluarea Națională. În cadrul predicii de la finalul Sfintei Liturghii de du...

Eduard Mititelu, în echipa lui Adrian Veștea: ”A fost o decizie grea!”

astăzi, 07:35

Este vorba despre funcția de ministru delegat pentru transformare digitală. ”A fost o decizie grea pe care am luat-o, având în inimă prioritățile județului Botoșani și pro...