România, vid legislativ anti-Covid-19! Ludovic Orban: Nu țineți cont de deciziile CCR, fiți responsabili și rămâneți în spitale

Premierul Ludovic Orban le-a cerut astăzi celor care sunt infectați cu noul coronavirus să rămână internați în spital și să NU țină cont de deciziile Curții Constituționale, care le permit externarea la cerere tuturor pacienților din spitale chiar dacă sunt pozitivi COVID!

„Recomandarea mea către cetățeni e să respecte reglementările în vigoare, pentru că sunt pentru a se proteja pe sine și pe ceilalți. Cât timp ai fost în zona cu risc maxim sau în contact cu persoane infectate, în urma anchetei epidemiologice se constată asta, e posibil să fii infectat, trebuie să stai în izolare. E cererea, recomandarea, rugămintea mea către cetățeni să NU țină cont de deciziile Curții Constituționale, să acționeze responsabil, ca până acum și chiar dacă va exista o perioadă până va exista o lege, aici depinde și de Parlament.

 

CCR nu e la prima decizie care zădărnicește eforturile noastre pentru a apăra sănătatea și viața cetățenilor. Între starea de urgență și de alertă a anulat amenzile și a interzis autorităților să dea amenzi în baza actelor normative care fuseseră în vigoare”, a declarat, sâmbătă, Ludovic Orban, la Digi24.ro.

Mesajul premierului de nerespectare a deciziei CCR vine după ce judecătorii Curții Constituționale au stabilit că instituirea, prin ordin al ministrului Sănătății, a carantinei pentru persoanele care intră pe teritoriul României din zonele afectate este neconstituțională!

Potrivit CCR, nu se pot restricționa drepturi fundamentale decât prin lege, și nu prin ordin de ministru. Curtea Constituțională explică în motivarea deciziei publicate în Monitorul Oficial că textele de lege privind internarea obligatorie și carantină în timpul epidemiei sunt neconstituționale.

Inclusiv Raed Arafat a recunoscut că autoritățile nu îi mai pot ține obligatoriu pe români în spitale: “Se recomandă să se izoleze la domiciliu. Se ia o declarație pe propria răspunderea luat la cunoștință ca este recomandat să fie izolat și care este impactul pe Codul Penal. Rămâne totul la nivel de recomandare”, a explicat Arafat.

Peste 1000 de pacienți cu Covid-19 s-au externat la cerere din spital după decizia Curții Constituționale care spune că izolarea și carantinarea NU mai sunt obligatorii.

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

ALERTĂ! O minoră de 15 ani și alta de 14 au dispărut din centrul în care erau instituționalizate!

astăzi, 14:12

La data de 25 iunie 2026, ora 18:00, polițiștii din casrul Poliției Municipiului Botoşani au fost sesizați cu privire la faptul că numitele Hodorogea Paraschiva Dumitrita Maria, de 15 ani, din s...

Mamele cu mulți copii din județele Iași, Botoșani și Neamț s-au reîntâlnit într-o ediție aniversară „Cu dragoste pentru mame”

astăzi, 13:35

Departamentul Pro Vita a organizat în sâmbătă dimineață, 27 iunie, la Centrul de Evenimente „Agora” din Iași, întâlnirea „Cu dragoste pentru mame”,...

Noi informații privind avaria de la Stânca, directorul companiei de apă este la fața locului! (Foto)

astăzi, 12:40

Nova Apaserv S.A. Botoșani revine cu informații suplimentare privind avaria produsă la magistrala de alimentare cu apă DN 560 situată în zona Stânca, care afectează alimentarea cu ap...