ROMANIA PUNE LACATUL PE USA - 5 octombrie, cea mai mare greva din toate timpurile!

Luni, 5 octombrie: spitalele vor asigura doar urgenţele, profesorii vor supraveghea elevii, administraţiile încasează doar amenzile urgente, poliţiştii vor intra în grevă japoneză. Liderii de sindicat anunţă peste 750.000 de participanţi la "cea mai mare grevă din România, din toate timpurile".

Peste 750 de mii de bugetari, membri ai 12 federaţii sindicale din Sănătate, Învăţământ, Administraţie şi Poliţie, reunite în confederaţia ad-hoc Alianţa bugetarilor, vor intra, luni, în grevă generală.

Vasile Marica, liderul Sed Lex (funcţionari publici şi administraţie locală) şi al Alianţei bugetarilor, susţine că aceasta va fi cea mai mare grevă din România, din toate timpurile.

"A mai fost una, prin 1922 sau 1923, când au participat maximum 300 de mii de oameni. Cerem negocieri adevărate pe legea salarizării unitare, pe concediile forţate fără plată şi pe disponibilizări. Dacă suntem refuzaţi, intrăm în grevă generală pe termen nelimitat înainte de alegeri", spune Marica.

În ce priveşte Federaţia Sed Lex, nu există sabotori ai grevei decât la Cluj-Napoca (la Primărie), unde Marica susţine că liderul local e omul lui Emil Boc.

Aşadar, luni, cei 750 de mii de bugetari se vor prezenta la locurile de muncă, dar, cu excepţia Poliţiei, nu se va asigura decât o treime din activitatea curentă, scrie Gandul.

Internările în spitale, blocate!

Nu se fac internări şi externări în/din spitale. Se vor trata urgenţele şi pacienţii deja internaţi. "Nu o să fie confortabil pentru populaţie, pentru bolnavi, dar nici nu vor exista consecinţe majore", dă asigurări Adrian Bârea, prim-vicepreşedinte al Federaţiei Sanitas.
 

 

 
 

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Șase tineri din Botoșani trimiși în judecată pentru distrugeri provocate în zona ANL Cișmea!

astăzi, 12:06

Polițiștii din cadrul Serviciului de Investigații Criminale au finalizat cercetările într-un dosar privind săvârșirea infracțiunii de distrugere. Fapta a constat în aceea c...

”112, Poliția e cu noi” la Grădinița de vară din Dorohoi! - VIDEO

astăzi, 11:10

Polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Dorohoi- Biroul Rutier au desfășurat marți, 23 iunie, o acțiune informativ-preventivă cu copiii prezenți în cadrul programului Grădinița de...

Peste 100 de kg de deșeuri ridicate de polițiștii botoșăneni, 700 de sancțiuni în valoare de 300.000 de lei după controale în județ! - FOTO

astăzi, 10:58

Polițiștii din cadrul Serviciului Arme Explozivi și Substanțe Periculoase, împreună cu cei de ordine publică, rutieră, de investigații criminale, în colaborare cu alte instituții ...