Români exploataţi de români, în Spania

"E un fenomen necontrolat, oamenii sunt ţinuţi în condiţii de sclavie de alţi români", spune Maria Violeta Petrescu, o româncă din provincia Sevilla. "Nici nu pot fi denunţate, pentru că apoi vin după tine", susţine şi Ion Chiţan, un alt român care munceşte în Spania.
 
În sudul Spaniei ajung să acţioneze reţele de delincvenţi români care îşi exploatează compatrioţii, pe care îi aduc din ţară, îi înşală şi îi obligă să muncească la fermele din Andaluzia, au atras atenţia mai mulţi români prezenţi la conferinţa regională "Şanse egale într-o Europă unită", organizată, sâmbătă, la Sevilla, de Departamentul pentru românii de pretutindeni, scrie Ziarul Lumina.

"Avem probleme cu mafiile care îi racolează pe oameni din ţară. E un fenomen necontrolat, oamenii sunt ţinuţi în condiţii de sclavie de alţi români, i-am văzut eu cum mâncau coji de portocale pe câmp. Exploatatorii scad foarte mult preţurile, fac contracte pe numele unor firme care nu există, nu plătesc impozite şi companiile spaniole ajung să nu mai angajeze lucrătorii pe care îi propunem noi", spune Maria Violeta Petrescu, o femeie de afaceri din Brenes (provincia Sevilla).

Şi Ion Chiţan, un român care munceşte în Roquetas del Mar, a atras atenţia reprezentanţilor autorităţilor de la Bucureşti asupra faptului că este vorba de "mafii întregi, care sunt greu de atins". "Nici nu pot fi denunţate, pentru că apoi vin după tine", susţine el.

În schimb, Gabriela Stan, din Cordoba, a spus că, în cazurile pe care le cunoaşte ea, important a fost tocmai denunţul sau plângerea împotriva unor astfel de reţele care exploatau români şi pe care îi obligau să muncească la cules de măsline. "Denunţul a fost făcut de sindicate, care au venit la fermă cu inspecţia muncii", a spus Gabriela Stan.

Intervenţia autorităţilor fără un denunţ, puţin probabilă

Asupra faptului că în astfel de cazuri trebuie să se producă mai întâi un denunţ a insistat şi ambasadorul României de la Madrid, Maria Ligor. "Se acţionează de partea română, însă trebuie să se producă un denunţ, pentru a avea un punct de plecare, de informare. Şi se intervine în situaţii de genul acesta", a asigurat oficialul român. "Alături de inspecţia muncii şi poliţia locală am intrat în ferme, iar anul trecut am detectat 72 de astfel de grupări ilegale. Dar totul porneşte de la semnalarea acestor cazuri", a declarat şi consulul general al României la Sevilla, Monica Ştirbu.

 

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Ce spune conducerea CJ Botoșani, după ce mii de oameni au rămas fără apă din cauza unei avarii majore!

astăzi, 17:17

O avarie majoră, apărută noaptea trecută, la Stânca, a lăsat fără apă la robinete mii de botoșăneni în contextul în care meteorologii au emis Cod Roșu de caniculă pâ...

DUMINICĂ DIMINEAȚĂ! Viperă prinsă cu jandarmii din anexa unei gospodării din Frumușica! (Video)

astăzi, 16:55

În această dimineață, în jurul orei 10.00, un echipaj din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Botoșani a capturat o viperă, care a pătruns într-o anexă a unei case di...

A vrut să treacă granița cu un permis nerecunoscut de legea română!

astăzi, 15:30

În data de 26 iunie a.c., în jurul orei 20.30, în Punctul de Trecere a Frontierei Rădăuți-Prut/ITPF Iaşi, s-a prezentat pentru efectuarea formalităţilor de control, pentru a ie...