Reorganizarea judetelor - vezi singurele atributii cu care raman

Deputatul PDL Sulfina Barbu  spune ca, prin reorganizarea judetelor pe care a initiat-o formatiunea din care face parte, se vor transfera majoritatea atributiilor de la consiliile judetene la cele locale. In schimb, noile judete vor primi atributiile de dezvoltare, care vor reprezenta principalele lor functii.

"Vom transfera ce mai depinde de organizarea aparatului executiv de la consilii judetene si de la institutiile descentralizate, pentru ca, in viziunea pe care o avem noi, tot ce tine de relatia cu cetateanul trebuie sa fie descentralizat de la consiliul judetean la consiliile locale - oras, municipiu, comuna, aviza, acorduri, autorizatii, urbanism, asistenta sociala. Tot ce are azi in asistenta consiliul judetean sa mearga spre consiliile locale.

Consiliul regional, chiar daca nu putem sa-i spunem regional fiindca nu ne da voie Constitutia, sa ramana doar cu atributiile de dezvoltare. Ei vor trebui, la nivelul fiecerei regiuni, sa preia organismele intermediare. Astazi avem organisme intermediare pe toate programele operationale descentralizate de la ministere, corect? Daca ei vor prelua, si trebuie sa vrea dezvoltarea regionala si nu numai pe fonduri europene, vor prelua aceste structuri, in care sunt oameni pregatiti, la nivelul consiliului regional. Acest transfer nu stiu daca presupune in mod special cheltuieli, eu zic ca nu, dar, e posibil de un transfer, la un moment dat, de vreun sediu. Exista niste studii pe tema aceasta.

Pentru cetatean, ne dorim sa nu existe cheltuieli in plus, in afara de acestea referitoare la placute, iar, ulterior, tot ce tine de acte de proprietate, de acte de functionare, carti funciare, doar sa se faca modificarea actelor normative, asa cum s-a intamplat - inlocuirea judetului cutare cu judetul regional, ca apartenenta, ca alta modificare nu trebuie facuta", a spus Sulfina Barbu, pentru Ziare.com.


Cu o zi inainte, primvicepresedintele PDL Gheorghe Flutur spusese ca nu vor exista probleme pentru cetateni, caci se va transfera "tot" ce tine de cetatean la primarii, luandu-se astfel cele mai multe din atributiile Consiliilor Judetene.

"(Probleme -n.r) nu vor fi, pentru cetateni primaria e institutia de promixitate la care sa bata la usa. Daca e sa vorbim de descentralizare, trebuie sa transferam tot la primarii, tot ce e de transferat pentru relatia cu cetateanul. Cetateanul nu trebuie sa mearga la regiune, la regiune merg anumite institutii, se stabilesc strategii, prioritati de investitii. Relatia cu publicul o are primaria, de aici e si numele, primarul e in relatia directa cu populatia", a subliniat Flutur, pentru Ziare.com.

 

 

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

DUMINICĂ DIMINEAȚĂ! Viperă prinsă cu jandarmii din anexa unei gospodării din Frumușica! (Video)

astăzi, 16:55

În această dimineață, în jurul orei 10.00, un echipaj din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Botoșani a capturat o viperă, care a pătruns într-o anexă a unei case di...

A vrut să treacă granița cu un permis nerecunoscut de legea română!

astăzi, 15:30

În data de 26 iunie a.c., în jurul orei 20.30, în Punctul de Trecere a Frontierei Rădăuți-Prut/ITPF Iaşi, s-a prezentat pentru efectuarea formalităţilor de control, pentru a ie...

ALERTĂ! O minoră de 15 ani și alta de 14 au dispărut din centrul în care erau instituționalizate!

astăzi, 14:12

La data de 25 iunie 2026, ora 18:00, polițiștii din casrul Poliției Municipiului Botoşani au fost sesizați cu privire la faptul că numitele Hodorogea Paraschiva Dumitrita Maria, de 15 ani, din s...