Renate Weber: Daca si Basescu si Ponta merg la Bruxelles, presedintele va fi asezat la masa

Europarlamentarul PNL Renate Weber se arata de parere ca, in cazul in care si Traian Basescu si Victor Ponta vor merge la reuniunea Consiliului European din 28-29 iunie, presedintele va fi cel care va reprezenta Romania la discutii.

"Eu cred ca daca presedintele Romaniei va merge acolo si are o lista uriasa, are o delegatie uriasa pe lista aceea de oameni cu care vrea sa mearga si care sunt cu precadere din zona administratiei prezidentiale, deci eu cred ca daca presedintele va merge, presedintele Van Rompuy va fi obligat sa-l aseze pe presedintele Romaniei la masa, pentru ca in dreptul international exista o ordine de precadere a celor care reprezinta un stat: presedintele, primul-ministru, ministrul de Externe", a spus Weber la RFI Romania.

Fostul consilier prezidential s-a aratat de parere ca premierul ar trebui sa mearga la Bruxelles, insa crede ca abia in ziua summitului Consiliului European vom afla cine ne reprezinta acolo.

"Eu, personal, care am sustinut cu tarie ca presedintele Romaniei, indiferent de nume, are un set limitat de atributii, am fost de parere ca de fapt intotdeauna Romania ar fi trebuit sa fie reprezentata de primul-ministru. Dar suntem in zona unor dezbateri teoretice", spune europarlamentarul liberal.

"Azi (luni, 25 iunie) o fi o zi decisiva, dar eu cred ca pana pe 28 (iunie) nu vom afla exact cine se va duce acolo, care dintre cei doi va ceda in cele din urma", crede parlamentarul european.

 

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

A vrut să treacă granița cu un permis nerecunoscut de legea română!

astăzi, 15:30

În data de 26 iunie a.c., în jurul orei 20.30, în Punctul de Trecere a Frontierei Rădăuți-Prut/ITPF Iaşi, s-a prezentat pentru efectuarea formalităţilor de control, pentru a ie...

ALERTĂ! O minoră de 15 ani și alta de 14 au dispărut din centrul în care erau instituționalizate!

astăzi, 14:12

La data de 25 iunie 2026, ora 18:00, polițiștii din casrul Poliției Municipiului Botoşani au fost sesizați cu privire la faptul că numitele Hodorogea Paraschiva Dumitrita Maria, de 15 ani, din s...

Mamele cu mulți copii din județele Iași, Botoșani și Neamț s-au reîntâlnit într-o ediție aniversară „Cu dragoste pentru mame”

astăzi, 13:35

Departamentul Pro Vita a organizat în sâmbătă dimineață, 27 iunie, la Centrul de Evenimente „Agora” din Iași, întâlnirea „Cu dragoste pentru mame”,...