Regionalizarea va fi pusă în practică după alegerile locale din 2012, afirmă deputatul PDL Sulfina Barbu

Regionalizarea Romaniei ramane o tema de actualitate a Partidului Democrat Liberal, dar va fi pusa in practica dupa alegerile locale din 2012, a declarat, duminica, pentru AGERPRES deputatul Sulfina Barbu, presedinta organizatiei de femei a PDL. Parlamentarul democrat-liberal a spus ca Biroul Permanent National al PDL va discuta in sedinta de luni alte doua masuri care preced regionalizarea, respectiv descentralizarea si restructurarea ministerelor si institutiilor deconcentrate.

“Descentralizarea si restructurarea vor fi puse in practica inca din aceasta toamna, la inceputul sesiunii parlamentare, prin actele normative necesare care sa fie aprobate de Guvern si Parlament. Undeva in luna iunie 2012 trebuie sa avem un final al restructurarii si descentralizarii, dupa care, dupa alegerile locale, putem gandi etapele urmatoare", a afirmat Sulfina Barbu.

Pe de alta parte, parlamentarul PDL a declarat ca varianta de lucru a Guvernului ramane cu cele 8 judete suprapuse pe cele 8 regiuni de dezvoltare regionala actuale.

“Luni (8 august - n.r.) vom discuta cele doua etape - restructurarea si descentralizarea, pe fiecare unitate administrativa teritoriala administrativa, dar pana in primavara viitoare vom vedea daca mai sunt necesare modificari (in privinta propunerii cu 8 judete - n.r.). Eu sunt o sustinatoare a organizarii pe cele 8 regiuni care au fost stabilite. Regiunile au fost stabilite pe baza unor studii foarte amanuntite, luand in calcul toti parametrii si cred ca regiunile sunt in concordanta cu toate standardele europene. Dar sigur vom discuta si pana in primavara vom avea si acest pas definitivat", a declarat presedinta organizatiei de femei a PDL.

Sulfina Barbu a mentionat ca luni, in cadrul Biroului Permanent National al PDL, vor fi prezentate rezultatele comisiei care a analizat modalitatea de descentralizare si restructurare a ministerelor si institutiilor deconcentrate.

“In primul rand, la nivelul coalitiei s-a format o comisie care a analizat in aceasta perioada de vacanta parlamentara procesul de regionalizare, cu cativa pasi importanti: primul pas, descentralizarea atributiilor de la nivel central catre primarii si consilii locale, si s-a facut o analiza a fiecarui minister in parte. Al doilea pas este cel legat de serviciile deconcentrate. Ce se poate descentraliza de la serviciile deconcentrate ale ministerelor catre autoritatile locale si care pot fi comasate. Ati vazut deja, agentiile de plati in agricultura pot fi comasate pentru a fi mai eficiente, sa nu mai fie 500 de agentii. Deci acestea sunt principalele teme pe care le vom discuta luni. Noi stim desfasuratorul, iar colegii nostri din comisiile constituite vin sa ne prezinte primele rezultate ale acestor analize", a explicat Sulfina Barbu.

Sursa: Agerpres

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Emoții pentru absolvenții de liceu: De LUNI încep probele scrise la Bacalaureat!

astăzi, 18:39

La nivelul județului Botoșani, probele scrise din prima sesiune (iunie-iulie) a examenului național de bacalaureat 2026 se vor desfășura în perioada 29 iunie – 2 iulie în 9 cent...

Cupa „Sfinții Petru și Pavel” și-a desemnat câștigătorii: Militarii botoșăneni pe cea mai înaltă treaptă a podiumului! (Foto)

astăzi, 18:29

Mai mult decât un turneu, o poveste despre pasiune și camaraderie! Cupa „Sfinții Petru și Pavel” și-a desemnat câștigătorii. Patru zile, cinci echipe, zeci de moment...

Un șofer care nu a oprit la timp pentru odihnă, tras pe dreapta pentru 9 ore la Botoșani!

astăzi, 17:31

Polițiștii din cadrul Poliției Orașului Darabani au oprit pentru control, pe drumul național DN 29A, în comuna Suharău, un ansamblu de autovehicule, condus de un tânăr de 31 de ani,...