Recensământul animalelor, nouă găselniță care ar putea opri un fenomen grav, trecut sub tăcere!

Recensământul animalelor, nouă găselniță care ar putea opri un fenomen grav, trecut sub tăcere!

   Foto: infomuntenia.ro

Ultimul recensământ din Români a avut loc în anul 2022, al patrulea după căderea comunismului, primele fiind în anii 1992, 2002 și 2011. La vremea respectivă, s-a notat câte persoane sunt în țară, la sate și la orașe. Mai nou, se vorbește despre recensământul animalelor, o soluție ingenioasă pe care autoritățile ar putea să o pună în practică.

Mircea Ștefanache, un medic veterinar, a vorbit în cadrul unei emisiuni despre această necesitate pe care Guvernul nu o vede. În opinia sa, fiecare primărie ar trebui să se ocupe de acest demers. Să existe o listă clară a animalelor cu și fără de stăpân din întreaga țară. Ulterior, ar trebui să se facă demersurile necesare pentru castrare și microcipare.

 

„În primul rând, avem nevoie de un recensământ al animalelor. Înainte de orice, trebuie făcut un recensământ. Fiecare primărie ar trebui să se ocupe de realizarea acestuia. După acest recensământ, ar trebui implementate, în primul rând, microciparea și sterilizarea, făcute în paralel. Dacă nu plecăm de la rădăcină și nu știm cui aparține fiecare câine și nu castrăm fiecare câine, întotdeauna vom avea „câinii noștri”. Nu sunt câini fără stăpân, cum ați spus mai devreme. Vor fi tot timpul pe străzi”, a transmis medicul, despre recensământul animalelor, potrivit Bugetul.

De ce ar fi nevoie de recensământul animalelor, chiar dacă ar fi o cheltuială destul de mare pentru bugetul de stat

Conform datelor transmise de către medic, mulți români nu au bani nici să se ocupe de animalele lor, nu mai vorbim de cele ale străzii. Trebuie să existe interes și pentru aceste vietăți care, în unele condiții, ajung să fie ucise de autorități.

„Medicina veterinară socială, la noi, îmbracă două forme. Sunt, pe de o parte, oameni care nu au posibilitatea financiară să își permită un tratament pentru câine. Și aici, cu riscul de a fi blamat de public, trebuie să spun că este vina lor. Repet pentru a cincea oară: nu te obligă nimeni să ai un câine dacă nu poți să ai grijă de el”, spune medicul veterinar Mircea Ștefanache.

Rămâne de văzut dacă autoritățile vor lua măsuri în acest sens și vor face recensământul animalelor în următorii ani.

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

NOAPTEA TRECUTĂ! O bunică de 91 de ani a rămas fără locuință, după un puternic incendiu!

astăzi, 08:14

O femeie de 91 de ani din localitatea Chișcăreni, orașul Săveni, a rămas fără locuință în urma unui incendiu produs noaptea trecută. Alarma a fost dată de un localnic, care a obser...

Sf. Cuv. Samson, primitorul de străini; Sf. Mironosiță Ioana (Dezlegare la peşte)

astăzi, 08:00

Sfântul Cuvios Samson, primitorul de străini (†530), era din Roma, din neamul Sfântului  Împărat Constantin cel Mare (306-337). „Din tinereţe, arătându-se...

Microbuz plin cu români, accident grav în Austria! Răsturnat între copaci după ce șoferul a pierdut controlul volanului

Friday, 26 June 2026

Opt cetățeni români au fost răniți într-un accident rutier produs în Austria, după ce microbuzul în care se aflau a ieșit de pe șosea și s-a prăbușit pe o pantă. ...