Reacția polițiștilor după ce un șofer a suflat în etilotest: „Nu afișează volți”! (Foto)

"În loc să aprindă becuri, a aprins suspiciuni și...a fost condus la spital, pentru recoltarea probelor biologice."

Un șofer din Hârlău, județul Iași, a fost prins conducând sub influența alcoolului, după ce etilotestul a indicat o concentrație de 2,20 mg/l alcool în aerul expirat.

Poliția Română atrage atenția că etilotestul nu măsoară volți, ci concentrația de alcool, astfel cifra afișată nu reprezintă o tensiune electrică.

„Atenție, etilotestul nu afișează volți!

Dacă pe un astfel de ecran apare 2,20, să știți că nu sunteți „sub tensiune”, ci este afișată concentrația de alcool în aerul expirat – în mg/l.

 

La Hârlău, județul Iași, un șofer de 36 de ani a dus condusul sub influența băuturilor alcoolice la alt nivel, unul alarmant!

În loc să aprindă becuri, a aprins suspiciuni și... a fost condus la spital, pentru recoltarea probelor biologice.

Rețineți:

2,20 nu e tensiune electrică.

Dar sigur bagă într-o stare de șoc…penal”, se mai arată în postarea publicată de Poliția Română.

În urma postării, reacțiile cititorilor nu au întârziat să apară.

Postarea a stârnit un val de reacţii pe internet, unde mai mulți oameni au lăsat comentarii.

“Șoferul 100% era electrician,” a comentat un internaut.

„Alcolemia asta in Moldova se obține doar dacă folosești apa de gură după ce te speli pe dinți.

Așteptăm rezultate serioase nu așa ceva.”

“Ferească-ne Dumnezeu de astfel de oameni în trafic,” scrie alt utilizator.

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Tragedie într-o localitate din Botoșani: Bărbat mort, după ce s-a răsturnat cu tractorul pe câmp!

astăzi, 18:56

Un bărbat în vârstă de 34 de ani a murit după ce s-a răsturnat cu tractorul pe un câmp din localitatea Flămânzi. Tragedia s-a întâmplat în această după...

Ce spune conducerea CJ Botoșani, după ce mii de oameni au rămas fără apă din cauza unei avarii majore!

astăzi, 17:17

O avarie majoră, apărută noaptea trecută, la Stânca, a lăsat fără apă la robinete mii de botoșăneni în contextul în care meteorologii au emis Cod Roșu de caniculă pâ...

DUMINICĂ DIMINEAȚĂ! Viperă prinsă cu jandarmii din anexa unei gospodării din Frumușica! (Video)

astăzi, 16:55

În această dimineață, în jurul orei 10.00, un echipaj din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Botoșani a capturat o viperă, care a pătruns într-o anexă a unei case di...