"Terminatorul" din Prefectura Botosani risca sa isi piarda locul de munca!

Ade Moisii, angajat ca administrator in cadrul Prefecturii Botosani, este cercetat penal dupa ce, luni, s-a izbit cu masina institutiei intr-un stalp, avariind apoi mai multe autoturisme. A fost nevoie sa fie imobilizat de cetateni pentru ca "aventura" prin oras, cu masina Prefecturii, sa ia sfarsit!  Conducatorul auto a fost testat cu aparatul etilotest, rezultatul fiind de 0,90 mg/l alcool pur in aerul expirat. 

Reprezentantii Prefecturii spun ca barbatul era in timpul liber si ca al doilea rand de chei de la toate masinile Prefecturii se aflau la el, insa nu a avut acceptul niciunui sef pentru a folosi masina de serviciu.

"In baza raportului pe care il vom primi de la Politie, se va sesiza comisia de disciplina si, in functie de concluzii, va stabili si sanctiunile, acestea putand merge pana la desfacerea contractului de munca", a declarat Radu Dorulet, consilierul prefectului de Botosani. 

Evenimentul s-a petrecut luni, în jurul orei 16.35, când poliţiştii au fost sesizaţi printr-un apel de urgenţă 112 cu privire la faptul că pe Aleea Azurului din municipiul Botoşani s-a produs un accident de circulaţie soldat cu pagube materiale, iar conducatorul auto implicat se află sub influenţa băuturilor alcoolice.

Poliţiştii care s-au deplasat la faţa locului au constatat că în jurul orei 16.30, în timp ce conducea autoturismul Dacia Logan pe Aleea Mihail Kogalniceanu din municipiul Botoşani, Moisii Ade, de 46 de ani, din municipiul Botoşani, a pierdut controlul asupra direcţiei de mers, împrejurare în care a intrat în coliziune cu un stâlp de iluminat public, după care şi-a continuat deplasarea pe o distanţă de aproximativ 200 m, acroşând un autoturism Opel Astra, aflat parcat.

Conducătorul auto a părăsit locul producerii accidentului, deplasându-se mai departe şi ajungând în parcările situate pe Aleea Bucovina şi Aleea Azurului din municipiul Botoşani,  unde a mai acroşat alte 5 autoturisme parcate, avariindu-le.

Şi în aceste condiţii conducătorul auto a continuat deplasarea, până pe strada Viilor, unde a fost oprit şi imobilizat de mai mulţi cetăţeni care locuiau în zonă şi care au sesizat poliţia prin apelarea numărului unic pentru urgenţe.

Conducătorul auto a fost testat cu aparatul etilotest, rezultatul fiind de 0,90 mg/l alcool pur în aerul expirat. El a fost condus la Spitalul Judeţean Botoşani, unde i-au fost recoltate  probe biologice de sânge în vederea stabilirii alcoolemiei.

"În urma extinderii cercetărilor, poliţiştii au constatat că autoturismul condus de M. Ade avea aplicate peste placuţele cu numerele de înmatriculare reale, alte placuţe, cu numere care au aparţinut până la 02.07.2010 unui alt autoturism, radiat din circulaţie", a precizat inspector pr. Daniela Darea, purtător de cuvânt în cadrul IPJ Botoşani.
 

 

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

ALERTĂ! O minoră de 15 ani și alta de 14 au dispărut din centrul în care erau instituționalizate!

astăzi, 14:12

La data de 25 iunie 2026, ora 18:00, polițiștii din casrul Poliției Municipiului Botoşani au fost sesizați cu privire la faptul că numitele Hodorogea Paraschiva Dumitrita Maria, de 15 ani, din s...

Mamele cu mulți copii din județele Iași, Botoșani și Neamț s-au reîntâlnit într-o ediție aniversară „Cu dragoste pentru mame”

astăzi, 13:35

Departamentul Pro Vita a organizat în sâmbătă dimineață, 27 iunie, la Centrul de Evenimente „Agora” din Iași, întâlnirea „Cu dragoste pentru mame”,...

Noi informații privind avaria de la Stânca, directorul companiei de apă este la fața locului! (Foto)

astăzi, 12:40

Nova Apaserv S.A. Botoșani revine cu informații suplimentare privind avaria produsă la magistrala de alimentare cu apă DN 560 situată în zona Stânca, care afectează alimentarea cu ap...