"O doamnă a politicii românești și un om de mare valoare a trecut în neființă"

Primarul Ovidiu Portariuc își exprimă regretul pentru trecerea la cele veșnice a fostului deputat social-democrat Viorica Afrăsânei, care a fost și cetățean de onoare al municipiului Botoșani.
     
“A plecat dintre noi după o lungă şi grea suferinţă, după o aprigă luptă pierdută cu boala, un om deosebit, un model, un prieten, un om de acţiune. Dispariţia doamnei deputat Viorica Afrăsânei produce o mare durere celor care au  cunoscut-o, lăsând în inimile noastre un gol imens. Regrete eterne şi profundă compasiune pentru familia îndoliată!", este mesajul primarului Ovidiu Portariuc.

Și deputatul Andrei Dolineaschi a transmis un mesaj de condoleanțe.

Am primit cu mare tristețe vestea că o doamnă a politicii românești și un om de mare valoare a trecut în neființă. Doamna Afrăsinei a reprezentat cu cinste județul nostru în Parlamentul României timp de 12 ani. Întotdeauna și-a făcut datoria și a susținut Botoșaniul din toate funcțiile publice pe care le-a ocupat la București sau pe plan local. Am pierdut o bună colegă și unul din cei mai experimentați politicieni. Îmi exprim profundul regret pentru pierderea suferită şi adresez sincere condoleanţe familiei domniei sale, căreia îi doresc să aibă puterea de a trece peste această grea încercare“, a transmis Andrei Dolineaschi.

Viorica Afrăsânei a trecut la cele veşnice, miercuri, la vârsta de 61 de ani, după o grea suferință.

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Primire demnă de niște campioni mondiali: Hyperion Robotics s-a întors acasă!

astăzi, 09:16

A fost multă bucurie, cu meritate aplauze, emoție și multe vise pentru viitor! Echipa Hyperion Robotics, a Colegiului Național ”Mihai Eminescu” din Botoșani, a revenit din Statel...

Botoșănence de altădată, promotoare ale portului popular românesc

astăzi, 08:50

Astăzi sărbătorim Nașterea Sfântului Ioan  Botezătorul, cunoscută și sub numele de „Sânzâiene”, o sărbătoare solară și florală plină de bucurie. Cu...

L-ai aplaudat pe Daniel Buzdugan la Botoșani? Ce s-a întâmplat în acea dimineață cu ”vocea” de la Radio ZU: ”Am sunat de pe drum la 112!” - FOTO

astăzi, 08:16

Zeci de botoșăneni au petrecut, luni dimineață, câteva ore alături de Bizdugan, Morar și Emma, cei trei carismatici prezentatori de la Radio Zu, aflați în RadioAventura prin Rom&aci...