"Mai bine în România decât în Germania», exodul invers al germanilor către ţara noastră"

Deocamdată nu sunt foarte mulţi, dar este un început: nu există doar români care emigrează în Germania, există şi nemţi care părăsesc Germania pentru a se stabili în România.

Aşa a făcut un cuplu de germani din clasa medie, Volker Bulitta şi Lilli Steier, el renumit economist iar ea arhitect. Potrivit voceatransilvaniei.ro, s-au îndrăgostit de Maramureş şi au decis să se mute definitiv la Botiza.

Veniseră pentru prima dată în 1992 în concediu. "Am venit în concediu prima dată şi apoi am decis să ne stabilim de tot aici. A durat cam zece ani să le lăsăm pe toate în ordine în Germania şi să punem la punct aici totul dar e bine", a declarat economistul.

Au cumpărat 100 de hectare de teren la Botiza şi mai multe case vechi pe care le-au recondiţionat pentru a le face cât mai atractive pentru turişti.

Au înfiinţat un sat de vacanţă arhaic unde casele sunt vechi la exterior, dar cu toate dotările moderne la interior. Am cumpărat case vechi şi le-am reasamblat bucată cu bucată exact cum erau acum sute de ani, spune Lilli Steier.

"Am renunţat la Germania pentru că în România stilul de viaţă este mult mai liniştit. Prietenii la început nu ne-au crezut dar după ce au fost aici în vacanţă au revenit", spun cei doi nemţi.

Au în plan mai multe proiecte pentru atragerea de turişti. Unul dintre marile lor proiecte este să construiască în sat 100 de porţi maramureşene şi garduri tradiţionale la fiecare gospodărie.

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Un șofer din Dorohoi făcea drift-uri cu mașina în timp ce era beat!

astăzi, 14:19

La data de 27 iunie 2026, polițiștii din cadrul Biroului Rutier Dorohoi au oprit pentru control, pe o stradă din municipiul Dorohoi, un autoturism al cărui conducător auto efectua derapaje contro...

Mesajul Nova Apaserv în contextul caniculei către cetățeni: „Apel la responsabilitate, pentru ca serviciul cu apă să poată fi asigurat”

astăzi, 13:20

În contextul temperaturilor ridicate și al creșterii semnificative a consumului de apă, S.C. Nova Apaserv S.A. adresează tuturor utilizatorilor un apel la responsabilitate, pentru ca servici...

Amenzi de peste un milion de lei pentru mai multe primării din Botoșani! (Foto)

astăzi, 12:05

În data de 26.06.2026 comisarii de mediu din Botoșani au finalizat acțiunile de inspecție și control conform tematicului planificat pentru verificarea stadiului de realizare a măsurilor pri...