"Cu multă durere în suflet..." PRIMA REACŢIE a Principelui Nicolae după ce a fost exclus din Casa Regală a României

Principele Nicolae spune că respectă decizia bunicului său, Regele Mihai, de a-i retrage titlul de Principe al României şi locul în Linia de Succesiune la Coroana României. Principele Nicolae arată, într-un comunicat, că decizia Regelui Mihai vine după o perioadă în care el a reflectat la viitorul casei şi al Casei Regale.

În acelaşi comunicat, Nicolae arată că poziţia de principe şi linia de succesiune pe care o deţinea până la 1 august "impun un mod de a-şi conduce viaţa pe care îl găseşte dificil să îl accepte".

"De aceea, cu multă durere în suflet, consider că decizia Majestăţii Sale Regelui este binevenită pentru mine. Voi căuta, în viitor, să-mi servesc idealurile şi principiile în alt mod", mai arată Principele Nicolae, citat de gandul.info.

Principele mulţumeşte tututor celor care l-au susţinut în timpul cât a fost principe şi i-au acordat încrederea sprijinul şi speranţa lor.

"În noile mele circumstanţe, voi căuta să mă dedic în continuare activităţilor ecologice, de tineret şi caritabile, despre care am învăţat atâtea lucruri cât timp m-am aflat în România", mai arată Nicolae.

"Doresc de asemenea să le mulţumesc autorităţilor publice centrale şi locale pentru deschiderea cu care şi-au acordat sprijinul proiectelor comune, şi mai ales familiei mele, pentru dragostea şi înţelegerea cu care m-au înconjurat aici. Nădăjduiesc ca Dumnezeu să protejeze şi în viitor naţiunea şi Coroana Română", îşi încheie fostul principe mesajul către români.

Regele Mihai l-a exclus la 1 august pe Principele Nicolae din linia de succesiune a Casei Regale şi i-a retras titlul monarhic  acordat în 2010. Nicolae era al treilea în ordinea de succesiune, după Mihai I şi Principesa Margareta.

Motivul explicit al deciziei fostului Suveran nu este precizat în comunicatul de presă remis luni, 10 august, de Casa Regală. .

"În calitate de Şef al Casei şi Familiei Regale ale României, Regele Mihai a luat deciziile de mai sus cu gândul la România timpurilor care vor veni după încheierea domniei şi vieţii fiicei sale, Margareta, Custodele Coroanei. Majestatea Sa a afirmat că Familia Regală şi societatea românească din acele vremuri vor avea nevoie de o cârmuire sub semnul modestiei, bine cumpănită, cu principii morale, respect şi mereu cu gândul la ceilalţi", se arată în comunicatul Casei Regale semnat de Regele Mihai.

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

ANSVSA avertizează: Măsuri obligatorii pentru protejarea animalelor în perioadele de caniculă

astăzi, 08:52

Pe fondul temperaturilor ridicate prognozate pentru perioada următoare, Autoritatea Națională Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor atrage atenția tuturor deținătorilor și cre...

Cununie sau wedding?

astăzi, 08:43

De cum primești invitația la nuntă (acum se trimite electronic) și vezi ambalajul grafic, punerea în pagină și textul în sine, înțelegi ce fel de tratament ți se va aplica, &...

Ce urmează după eșecul Guvernului Veștea. Consultări la Cotroceni și cine este posibilul premier!

astăzi, 08:09

După ce Guvernul Veștea a căzut, luni, la votul în Parlament, jocul politic se întoarce din nou la Președintele Nicușor Dan. Acesta va convoca din nou consultări cu partidele parlame...