Pus să muncească în folosul comunităţii, după ce a vândut droguri!

Un tânăr în vârstă de 23 de ani, din Dorohoi, a fost condamnat, marţi, de magistraţii Tribunalului Botoşani după ce în vara anului 2014 a fost prins în timp ce vindea canabis, în Suceava.

Andrei H. a fost condamnat la doi ani de închisoare cu suspendare, cu un termen de încercare de doi ani. De asemenea, instanţa l-a obligat să  presteze o muncă neremunerată în folosul comunităţii, respectiv activităţi edilitar gospodăreşti la dispoziţia Primăriei municipiului Dorohoi, pe o perioadă de 60 de zile. Sentinţa nu este însă definitivă.

De altfel, tânărul a recunoscut totul în faţa procurorilor de la Direcţia de Investigare a Infracţiunilor de Criminalitate Organizată şi Terorism, semnând şi un acord de recunoaştere a vinovăţiei.

Botoşăneanul a fost prins în august, anul trecut, în timp ce vindea aproape 10 de grame de canabis în Suceava cu 50 de lei.
Anchetatorii au mai confiscate de la el aproape 250 de grame de cannabis. El a fost trimis în judecată pentru trafic de droguri de risc.

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

O biserică din Botoșani sărbătorește 200 de ani de existență, PS Nichifor Botoșăneanul va oficia Sfânta Liturghie aniversară

astăzi, 10:39

Biserica „Întâmpinarea Domnului” (Roset) din municipiul Botoșani va marca, în anul 2026, împlinirea a două secole de existență și slujire neîntreruptă &...

Alertă METEO astăzi, la Botoșani: Cod Galben de caniculă, sfaturi de la ISU pentru a face față căldurii!

astăzi, 10:23

Administrația Națională de Meteorologie a actualizat prognoza și a emis un cod galben de temperaturi deosebit de ridicate și disconfort termic accentuat, valabil pentru județul Botoșani, astăz...

Succes răsunător pentru Botoșani la Festivalul „Armonii pe Coline Ieșene”! - FOTO

astăzi, 10:13

În weekend, Iașul a devenit capitala muzicii românești, găzduind o nouă ediție a Festivalului „Armonii pe Coline Ieșene”. Peste 100 de concurenți din întreaga țar...