Protest "Ieftiniti pretul carburantilor", la Botosani - FOTO

Sambata, 08.01.2011, incepand cu ora 12.00, la Botosani s-a organizat un protest impotriva scumpirii carburantilor, in parcarea Kaufland, astfel de actiuni avand loc la nivelul intregii tari.

Au fost prezenti aproximativ 20 de soferi. Fiecare sofer a avut bani cat mai marunti, respectiv de 1 ban, 5 bani, 10 bani, pentru a putea plati benzina de la Peco.
Dupa ce s-au organizat in parcare, soferii au plecat spre statia Peco Petrom de pe soseaua Iasului, unde au alimentat cu carburant in cantitati foarte mici si s-a platit cu bani marunti, ca o forma de protest la scumpirea neincetata a pretului de la pompa.

"Aproximativ 15-20 de minute, statia Peco a fost blocata, timp in care soferii ramasi fara benzina faceau cale intoarsa. In Peco s-au mai primit vorbe de sustinere de la ceilalti soferi. Toata lumea sustine initiativa, dar la nivel national masuri nu se iau. S-a intarziat la alimentarea cu carburant la pompa, s-au spalat geamurile masinilor, farurile, s-au numarat banutii pentru plata, toate acestea pentru a ingreuna macar un pic activitatea benzinariilor. Este si aceasta o forma de protest, incercam sa vedem poate totusi se va auzi si la nivel inalt faptul ca pentru romani benzina si masina (chiar daca este destul de veche) au devenit un lux, masina se porneste acum doar daca apare ceva neprevazut, in rest aceasta sta in fata blocului in parcare", a precizat Eusebiu Prisacaru, unul dintre participantii la protest.

Actiunea s-a desfasurat sub deviza "Ieftiniti pretul carburantilor".



 

 

 
 

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Tragedie într-o localitate din Botoșani: Bărbat mort, după ce s-a răsturnat cu tractorul pe câmp!

astăzi, 18:56

Un bărbat în vârstă de 34 de ani a murit după ce s-a răsturnat cu tractorul pe un câmp din localitatea Flămânzi. Tragedia s-a întâmplat în această după...

Ce spune conducerea CJ Botoșani, după ce mii de oameni au rămas fără apă din cauza unei avarii majore!

astăzi, 17:17

O avarie majoră, apărută noaptea trecută, la Stânca, a lăsat fără apă la robinete mii de botoșăneni în contextul în care meteorologii au emis Cod Roșu de caniculă pâ...

DUMINICĂ DIMINEAȚĂ! Viperă prinsă cu jandarmii din anexa unei gospodării din Frumușica! (Video)

astăzi, 16:55

În această dimineață, în jurul orei 10.00, un echipaj din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Botoșani a capturat o viperă, care a pătruns într-o anexă a unei case di...