Pentru unii locuitori ai judeÅ£ului, începutul primăverii înseamnă ÅŸi incendierea vegetaÅ£iei uscate de pe terenurile agricole, miriÅŸtilor, resturilor vegetale, stufului sau tufăriÅŸurilor. Aceasta este o practică total greÈ™ită, după cum afirmă reprezentanÈ›ii AgenÈ›iei pentru ProtecÈ›ia Mediului (APM) din BotoÈ™ani.
Arderea vegetaÈ›iei uscate este interzisă de lege, dacă nu are ca scop prevenirea răspândirii unor boli sau dăunători.
„Conform OrdonanÅ£ei de Urgentă nr 195/2005 privind protecÅ£ia mediului, cu modificările si completările ulterioare, art.94 , aliniat(1), litera n), persoanele fizice ÅŸi juridice au obligaÅ£ia să nu ardă miriÅŸtile, stuful, tufăriÅŸurile sau vegetaÅ£ia ierboasă fără acceptul autorităţii competente pentru protecÅ£ia mediului ÅŸi fără informarea în prealabil, a serviciilor publice comunitare pentru situaÅ£ii de urgenţă”, spun reprezentanÈ›ii ProtecÈ›iei Mediului.
Nerespectarea acestei prevederi constituie contravenţie şi este sancţionată cu amenda de la 3000 lei la 6000 lei, pentru persoanele fizice și de la 25.000 la 50.000 lei pentru persoanele juridice.
„Dacă totuÅŸi este necesară incendierea pentru carantină fitosanitară, aceasta se poate face doar după obÈ›inerea acceptului AgenÈ›iei pentru ProtecÈ›ia Mediului”, subliniază sursa citată.
Pentru aceasta, solicitanÅ£ii vor depune la APM BotoÅŸani un memoriu justificativ însoÅ£it de actul doveditor emis de DirecÅ£ia Fitosanitară privind prezenÅ£a bolilor sau dăunătorilor ÅŸi acceptul primarului din comuna in care se găseÅŸte suprafaÅ£a respectivă.
Incendierea categoriilor de vegetaÅ£ie anterior menÅ£ionate, nu se poate face decât după notificări ale Inspectoratului pentru SituaÈ›ii de Urgență ÅŸi Comisariatului JudeÅ£ean al Gărzii de Mediu.
În plus, trebuie luate toate măsurile pentru ca focul să nu se extindă, conform Ordinului 579/2008 pentru aprobarea DispoziÅ£iilor generale de apărare împotriva incendiilor pe timpul utilizării focului deschis la arderea de miriÅŸti, vegetaÅ£ie uscată ÅŸi resturi vegetale.
