Proprietarii din Centrul Vechi care nu reabiliteaza fatadele cladirilor risca sa fie expropriati!

Proprietarii din Centrul Vechi care nu reabiliteaza fatadele cladirilor risca sa fie expropriati!

 Locuinta din Centrul Vechi  

Proprietarii de locuinte din Centrul Vechi vor fi obligati sa reabiliteze fatadelor cladirilor! In cadrul proiectului derulat cu fonduri europene au fost reabilitate doar 18 cladiri, aflate in proprietatea municipalitatii, insa restul cladirilor din Centrul Vechi sunt in proprietate privata, si din acest considerent nu s-a putut interveni.

Intrucat multe dintre cladiri sunt intr-o avansata stare de degradare si reprezinta un adevarat pericol si pentru locatari, dar si pentru trecatori, toti proprietarii vor fi obligati sa le reabilitaeze, in caz contrar riscand chiar sa fie expropriati.

Viceprimarul Florin Ghiorghita a declarat ca Primaria vrea sa acceseze noi fonduri europene pentru a reabilita noi cladiri din Centrul Vechi.

"O sa ii obligam sa isi reabiliteze fatadele la locuinte, la unii poate vom face chiar noi, din bugetul local, si cu plata in rate fara dobanda sau cu o dobanda minima pe un anumit numar de ani, 5-10 ani. Unii vor trebui sa puna si cota lor parte si acum incercam accesarea unui nou proiect cu finantare europeana sa vedem daca vom reusi sa aducem fonduri sa mai facem cateva locuinte. Este foarte mult de lucru pe Centraul Vechi si reabilitarile sunt foarte scumpe. Pentru cei care nu au bani sa reabiliteze sau sa intretina exista si varianta sa primeasca locuinte in alta parte sau putem gasi modalitati de expropriere, ne vom gandi si la variante de genul acesta", a spus viceprimarul Florin Ghiorghita.

Cat priveste locuintele reabilitate din Centrul Vechi, acestea inca nu au fost date in folosinta chiriasilor, insa, desi au existat numeroase voci care au spus ca vechii chiriasi nu ar trebui sa se intoarca, viceprimarul Florin Ghiorghita a spus ca acele locuinte sunt sociale, iar destinatia nu poate fi schimbata.
 

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Ce spune conducerea CJ Botoșani, după ce mii de oameni au rămas fără apă din cauza unei avarii majore!

astăzi, 17:17

O avarie majoră, apărută noaptea trecută, la Stânca, a lăsat fără apă la robinete mii de botoșăneni în contextul în care meteorologii au emis Cod Roșu de caniculă pâ...

DUMINICĂ DIMINEAȚĂ! Viperă prinsă cu jandarmii din anexa unei gospodării din Frumușica! (Video)

astăzi, 16:55

În această dimineață, în jurul orei 10.00, un echipaj din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Botoșani a capturat o viperă, care a pătruns într-o anexă a unei case di...

A vrut să treacă granița cu un permis nerecunoscut de legea română!

astăzi, 15:30

În data de 26 iunie a.c., în jurul orei 20.30, în Punctul de Trecere a Frontierei Rădăuți-Prut/ITPF Iaşi, s-a prezentat pentru efectuarea formalităţilor de control, pentru a ie...