Proprietarii blocurilor cu risc seismic ar putea fi obligați să plătească lucrările de consolidare, potrivit unui proiect de lege depus la Senat

Mai mulți parlamentari PSD au depus la Senat, în procedură de urgență, un proiect care mută responsabilitatea consolidării clădirilor cu risc seismic către proprietari. Cei care nu încep procedurile în termen de doi ani de la încadrarea imobilului într-o clasă de risc seismic ar putea primi amenzi, transmite MEDIAFAX.

Proiectul, care urmează să schimbe modul în care sunt gestionate clădirile cu risc seismic, modifică Legea 212/2022 privind reducerea riscului seismic al clădirilor și Legea 260/2008 privind asigurarea obligatorie a locuințelor.

 

Potrivit inițiatorilor, „responsabilitatea privind expertizarea tehnică, proiectarea și executarea lucrărilor de consolidare structurală a clădirilor aparține proprietarilor imobilelor”.

Responsabilitatea principală pentru consolidarea clădirilor va fi mutată astfel către proprietari, în timp ce autoritățile locale vor avea doar atribuții de informare, coordonare administrativă și monitorizare, fără obligația de a finanța sau executa lucrări pentru imobilele private. În prezent, legea permite primăriilor să se implice direct în expertizarea, finanțarea și coordonarea lucrărilor de consolidare pentru clădirile cu risc seismic.

De asemenea, primăriile nu vor mai răspunde juridic dacă lucrările nu sunt făcute de proprietari.

Amenzi pentru proprietarii care nu încep procedurile

Inițiativa introduce un nou termen legal pentru clădirile încadrate în clase de risc seismic.

Proprietarii vor fi obligați să înceapă procedurile de expertizare și, dacă este cazul, proiectarea și execuția lucrărilor de consolidare „în termen de 24 de luni de la data încadrării imobilului într-o clasă de risc seismic”.

Nerespectarea obligației ar urma să fie sancționată contravențional cu amenzi între 5.000 și 20.000 de lei.

Poliția și ISU ar urma să verifice polițele PAD

Proiectul schimbă și sistemul de verificare a asigurărilor obligatorii pentru locuințe, cunoscute drept polițe PAD.

În prezent, sancțiunile pentru lipsa poliței sunt aplicate de primari sau de persoane împuternicite de aceștia. Noua variantă prevede că verificările vor fi făcute de Poliția Română și de personal desemnat din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență.

„Controlul privind respectarea obligațiilor cu impact asupra siguranței locuințelor și asupra gestionării riscurilor asociate (…) presupune, în mod natural, intervenția unor instituții cu vocație de control și capacitate operativă, precum Poliția Română”, susțin inițiatorii.

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Microbuz plin cu români, accident grav în Austria! Răsturnat între copaci după ce șoferul a pierdut controlul volanului

astăzi, 20:16

Opt cetățeni români au fost răniți într-un accident rutier produs în Austria, după ce microbuzul în care se aflau a ieșit de pe șosea și s-a prăbușit pe o pantă. ...

S-a tras la sorți programul noului sezon din Superliga. FC Botoșani joacă primul meci în deplasare!

astăzi, 19:45

Vineri, 26 iunie, la București a avut loc tragerea la sorți a programului competițional din Superligă, ediția 2026-2027. Echipele care vor evolua în Liga 1 în sezonul 2026/2027 sun...

Prezentul care batjocorește Cultura orașului: Mormântul unui mare muzicolog zace ”vandalizat, cu crucea sfărâmată, abandonat, neîngrijit și în paragină” în Cimitirul Eternitatea din Botoșani!

astăzi, 19:00

În luna mai a acestui an, prof. Vania Atudorei, trăitor în Canada, s-a întors în Botoșani, orașul natal, și a vizitat Cimitirul Eternitatea, loc în care își do...