Proprietarii blocurilor cu risc seismic ar putea fi obligați să plătească lucrările de consolidare, potrivit unui proiect de lege depus la Senat

Mai mulți parlamentari PSD au depus la Senat, în procedură de urgență, un proiect care mută responsabilitatea consolidării clădirilor cu risc seismic către proprietari. Cei care nu încep procedurile în termen de doi ani de la încadrarea imobilului într-o clasă de risc seismic ar putea primi amenzi, transmite MEDIAFAX.

Proiectul, care urmează să schimbe modul în care sunt gestionate clădirile cu risc seismic, modifică Legea 212/2022 privind reducerea riscului seismic al clădirilor și Legea 260/2008 privind asigurarea obligatorie a locuințelor.

 

Potrivit inițiatorilor, „responsabilitatea privind expertizarea tehnică, proiectarea și executarea lucrărilor de consolidare structurală a clădirilor aparține proprietarilor imobilelor”.

Responsabilitatea principală pentru consolidarea clădirilor va fi mutată astfel către proprietari, în timp ce autoritățile locale vor avea doar atribuții de informare, coordonare administrativă și monitorizare, fără obligația de a finanța sau executa lucrări pentru imobilele private. În prezent, legea permite primăriilor să se implice direct în expertizarea, finanțarea și coordonarea lucrărilor de consolidare pentru clădirile cu risc seismic.

De asemenea, primăriile nu vor mai răspunde juridic dacă lucrările nu sunt făcute de proprietari.

Amenzi pentru proprietarii care nu încep procedurile

Inițiativa introduce un nou termen legal pentru clădirile încadrate în clase de risc seismic.

Proprietarii vor fi obligați să înceapă procedurile de expertizare și, dacă este cazul, proiectarea și execuția lucrărilor de consolidare „în termen de 24 de luni de la data încadrării imobilului într-o clasă de risc seismic”.

Nerespectarea obligației ar urma să fie sancționată contravențional cu amenzi între 5.000 și 20.000 de lei.

Poliția și ISU ar urma să verifice polițele PAD

Proiectul schimbă și sistemul de verificare a asigurărilor obligatorii pentru locuințe, cunoscute drept polițe PAD.

În prezent, sancțiunile pentru lipsa poliței sunt aplicate de primari sau de persoane împuternicite de aceștia. Noua variantă prevede că verificările vor fi făcute de Poliția Română și de personal desemnat din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență.

„Controlul privind respectarea obligațiilor cu impact asupra siguranței locuințelor și asupra gestionării riscurilor asociate (…) presupune, în mod natural, intervenția unor instituții cu vocație de control și capacitate operativă, precum Poliția Română”, susțin inițiatorii.

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Un bărbat condamnat la 20 de ani de închisoare în Franța pentru viol în grup, prins de polițiștii botoșăneni!

astăzi, 11:57

Poliţiştii de frontieră din Punctul de Trecere a Frontierei Stânca au depistat un cetățean moldovean, căutat de autorităţile din Franța pentru executarea unei pedepse privative de liber...

Ministerul Finanțelor propune modificări semnificative pentru Registrul de evidență fiscală

astăzi, 11:54

Potrivit unui proiect de ordin de ministru, plătitorii de impozit pe profit vor continua să fie obligați să țină Registrul de evidență fiscală folosind modelul actual, însă vor dispăr...

Adevărul din spatele ouălor bio. Un fermier din Botoșani ne spune cum putem recunoaște ouăle ecologice autentice!

astăzi, 11:07

Vladimir Bardăuș, administratorul unei ferme ecologice de găini ouătoare din localitatea Ungureni, județul Botoșani, atrage atenția asupra celor mai importante detalii pe care orice cumpărăto...

-->