Program nou de lucru la Serviciul Permise şi Înmatriculări Botoşani

Lucrătorii din cadrul Serviciului de Permise şi Înmatriculări Auto, subordonat Instituţiei Prefectului, vor funcţiona cu regim special odată cu lansarea programului „Rabla” din acest an.

Urmare unei directive transmise de la nivel central pentru a fi evitată aglomeraţia la ghişee, fiind estimată şi o creştere a numărului de solicitări pentru radiere din circulaţie, conducerea serviciului a dispus un nou program de lucru. Măsura este destinată exclusiv persoanelor care vor dori să radieze autovehiculele vechi pentru a putea obţine un tichet valoric din cadrul programului „Rabla”.

Astfel, în baza deciziei conducerii Serviciului de Permise şi Înmatriculări Auto, odată cu demararea programului „Rabla”, de luni până joi, între orele 13:00 şi 15:00, respectiv vineri, de la 09:00 la 11:00, la unul din cele trei ghişee ale instituţiei se vor realiza doar operaţiuni de radiere a autovehiculelor din circulaţie. Acest program de funcţionare va fi valabil pe întreaga perioadă de derulare a programului „Rabla”.

 „Am început deja să lucrăm după noul program. Dacă situaţia o va impune, cele două ore pe zi vor fi prelungite, astfel încât solicitanţii să obţină radierea din circulaţie. Am transmis acest nou program de lucru şi la nivel central”, a menţionat subcomisarul Marian Ciornea, şeful Serviciului de Permise şi Înmatriculări Auto.

Programul „Rabla” a debutat la nivel naţional, implicit şi la Botoşani, de joi, 18 mai 2017.

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Tragedie într-o localitate din Botoșani: Bărbat mort, după ce s-a răsturnat cu tractorul pe câmp!

astăzi, 18:56

Un bărbat în vârstă de 34 de ani a murit după ce s-a răsturnat cu tractorul pe un câmp din localitatea Flămânzi. Tragedia s-a întâmplat în această după...

Ce spune conducerea CJ Botoșani, după ce mii de oameni au rămas fără apă din cauza unei avarii majore!

astăzi, 17:17

O avarie majoră, apărută noaptea trecută, la Stânca, a lăsat fără apă la robinete mii de botoșăneni în contextul în care meteorologii au emis Cod Roșu de caniculă pâ...

DUMINICĂ DIMINEAȚĂ! Viperă prinsă cu jandarmii din anexa unei gospodării din Frumușica! (Video)

astăzi, 16:55

În această dimineață, în jurul orei 10.00, un echipaj din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Botoșani a capturat o viperă, care a pătruns într-o anexă a unei case di...