Primarul Portariuc invită ADOR să participe la acțiunea de capturare și dare spre adopție a câinilor fără stăpân

Primarul Ovidiu Portariuc a declarat că va invita reprezentanÈ›ii ADOR să ia parte la operaÈ›iunea din proiectul pilot privind capturarea È™i darea spre adopÈ›ie a câinilor fără stăpân din municipiul BotoÈ™ani, transmit reprezentantii municipalitatii, printr-un comunicat de presa.

"După ce domnul Flutur i-a alungat pe voluntarii care veniseră să sterilizeze câinii comunitari, ar fi o mare greÈ™eală dacă i-am alunga È™i pe cei care au venit să-i preia pentru a-i da spre adopÈ›ie. ÎnÈ›eleg că reprezentanÈ›ii ADOR s-au temut că acei câini vor fi duÈ™i undeva È™i omorâÈ›i. Este poate È™i vina noastră că nu am explicat mai mult această acÈ›iune. De aceea, îi vom invita pe cei de la ADOR să participe la întreaga operaÈ›iune. Noi am cerut asigurări că toÈ›i câinii ridicaÈ›i din BotoÈ™ani vor fi trataÈ›i civilizat până li se va găsi un stăpân, iar firma de specialitate s-a obligat să ne prezinte certificatele de adopÈ›ie. Din acest punct de vedere nu înÈ›eleg îngrijorarea ADOR", a spus edilul municipiului BotoÈ™ani.

Acesta a adăugat că dacă cei de la ADOR nu vor dori să colaboreze cu Primăria, atunci acțiunea se va derula mai departe fără participarea lor.

"Mai mult decât să fim transparenÈ›i È™i să-i invităm să vină alături de noi nu putem face. Sper să accepte propunerea noastră. Dacă însă vor insista doar pe varianta că trebuie să lăsăm câinii pe străzi, fără să facem nimic, noi nu putem accepta. Problema câinilor comunitari trebuie rezolvată, cum am spus, într-un mod civilizat. Și o vom rezolva, aÈ™a cum am promis în campania electorală", a subliniat primarul Ovidiu Portariuc.
   
Primarul a explicat că toÈ›i câinii capturaÈ›i din BotoÈ™ani vor fi duÈ™i într-o bază amenajată din judeÈ›ul ConstanÈ›a, dotată cu un padoc de 500 de locuri, cu cabinet veterinar propriu È™i cu toate avizele medico-veterinare necesare.

"Nimeni nu duce câinii pe câmp să-i omoare. Avem un contract cu această firmă care ne-a prezentat toate avizele cerute de autorități È™i care s-a angajat să se ocupe de identificarea È™i marcarea câinilor luaÈ›i din municipiul BotoÈ™ani, urmând ca apoi să ne prezinte certificatele de adopÈ›ie. Consider că e o rezolvare civilizată a acestei probleme care îi împacă È™i pe cetățenii iubitori de animale È™i pe cei care au fost agresaÈ›i de câinii fără stăpân", a mai spus Portariuc.

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

LOC DE DAT CU…EPIGRAMA (413)

astăzi, 10:12

NEMERNOLOGIA, O NOUÄ‚ DISCIPLINÄ‚   Trei autori, Steven B. Green, Dennis LaValle È™i Chris Iluminati,  au pus minte lângă minte È™i au scris un tratat cu un titlu interesant, ce...

Adolescent în stare critică, după ce s-a înecat în iazul din Guranda. Un pompier și fiul său l-au salvat!

astăzi, 09:45

Băiatul de 16 ani, dispărut în apele iazului din Guranda, a fost scos la mal de un tânăr de 20 de ani, fiul unui pompier, È™i resuscitat de acesta împreună cu tatăl său È™i alÈ...

Avarie majoră la Stația de la Ștefănești: 12 ore fără apă pentru mii de locuitori din Botoșani!

astăzi, 09:38

S.C. Nova Apaserv S.A. BotoÈ™ani informează utilizatorii că, în cursul nopÈ›ii de 27 spre 28 iunie 2026, s-a produs o avarie majoră la conducta de aducÈ›iune apă brută cu diametrul DN 560 m...