Primăriile vor putea „vinde” datoriile cetățenilor către firme de recuperare!

Primăriile ar putea începe să vândă datoriile cetățenilor către firme private de recuperare, potrivit unui proiect de lege lansat săptămâna trecută în dezbatere publică de Ministerul Dezvoltării.

Primăriile vor putea „vinde” datoriile cetățenilor către firme de recuperare!

   Foto: gettyimages

Amenzile, impozitele și taxele locale restante ar urma să fie transferate către executori judecătorești sau companii specializate, care vor putea percepe comisioane și profit și vor avea dreptul să pornească executări silite, de la popriri pe salariu până la blocarea conturilor.

În termeni simpli, cesionarea unei creanțe înseamnă că primăria transferă dreptul de a încasa o datorie către un alt creditor. Dacă o persoană are o amendă sau un impozit restant, primăria poate decide să transfere această datorie unei firme private sau unui executor judecătoresc. Din acel moment, contribuabilul nu mai plătește autorității locale, ci firmei care a preluat creanța, potrivit Digi24.

Datoria nu dispare. Proiectul de lege spune explicit că cesionarea „nu exonerează contribuabilii”, ci doar schimbă creditorul. În cazul amenzilor, firmele pot adăuga peste suma inițială cheltuieli și o „marjă de profit”, stabilite prin contract.

Guvernul pornește de la ideea că multe primării nu reușesc să recupereze eficient datoriile restante. Prin externalizarea recuperării, statul speră să obțină bani mai rapid și cu un efort administrativ mai mic. Pentru firmele de recuperare, însă, acest sistem creează un stimulent financiar puternic: cu cât recuperează mai mult și mai repede, cu atât câștigă mai mult, mai scrie sursa citată.
 

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Guvernul Veștea a picat la vot!

Monday, 22 June 2026

Guvernul lui Adrian Veștea a picat, deoarece nu a întrunit numărul de voturi necesare. Guvernul Veștea, care avea nevoie de cel puțin 233 de voturi, a primit doar 189, mult sub cele 233 n...

Eduard Mititelu, aviz favorabil în comisii pentru mandatul de ministru delegat pentru Transformare Digitală: ”Sper ca, de mâine, să ne apucăm de treabă!”

Monday, 22 June 2026

Deputatul liberal Eduard Mititelu a primit aviz favorabil din partea comisiilor din Camera Deputaților și Senat, pentru ocuparea funcției de ministru delegat pentru Transformare Digitală. &rdqu...

Pașaport către viitor: 260 de tineri au susținut examene Cambridge la Cambridge Star!

Monday, 22 June 2026

În weekendul tocmai încheiat, 20-21 iunie, porțile Cambridge Star s-au deschis pentru 260 de copii și adolescenți care au ales să își transforme pasiunea pentru limba engleză &...