Predoiu: În primele 3 luni, peste 240 de oameni şi-au pierdut viaţa în accidente rutiere: “Este inacceptabil’’!

 ”Siguranţa rutieră nu e doar treaba Poliţiei, este treaba şi responsabilitatea tuturor.”

Premierul interimar Cătălin Predoiu, care este şi ministru de Interne, a transmis, joi, că, în primele trei luni din acest an, peste 240 de oameni şi-au pierdut viaţa în accidente rutiere, iar peste 500 au ajuns în spital. ”Este inacceptabil”, a transmis premierul interimar, adăugând că ”siguranţa rutieră nu e doar treaba Poliţiei, este treaba şi responsabilitatea tuturor”, transmite News.ro.

”Astăzi marcăm începutul Săptămânii Naţionale a Siguranţei Rutiere. Este mai mult decât o campanie, este un semnal, un apel la responsabilitate. În fiecare zi, pe drumurile noastre au loc accidente, unele dintre ele tragice. În primele trei luni din acest an, peste 240 de oameni şi-au pierdut viaţa în accidente rutiere. Peste 500 au ajuns în spital. Este inacceptabil”, a transmis, joi, premierul interimar Cătălin Predoiu.

 

Acesta afirmă că există şi un semnal bun.

”Numărul accidentelor a început să scadă. Este rezultatul muncii poliţiştilor, al campanilor de prevenire al educaţiei rutiere, dar nu este de ajuns. Viziunea mea este clară. Zero accidente. Nicio viaţă pierdută pe drumurile din România. Ştiu că pare un ideal greu de atins, dar cred cu tărie că este posibil dacă fiecare dintre noi îşi face datoria”, a mai transmis premierul interimar.

Potrivit acestuia, ”siguranţa rutieră nu e doar treaba Poliţiei, este treaba şi responsabilitatea tuturor - politicieni, drumari, instructori auto, responsabili la Registrul Autoromân, profesori, jurnalişti, şoferi sau pietoni”.

"Viaţa şi sănătatea oamenilor trebuie să fie mai presus de orice, de viteză, de confort, de grabă. Putem construi un sistem mai sigur, putem salva vieţi, dar doar împreună", a mai transmis premierul interimar care este şi ministru de Interne.

”Vrem ca şi elevii să fie parte activă în acest efort. Vrem ca fiecare copil să înveţe ce înseamnă un comportament responsabil pe stradă. Ştim ce cauzează cele mai multe accidente. Pietoni care nu respectă reguli, viteza excesivă, şoferi care nu acordă prioritate. Biciclişi neatenţi! Acestea sunt provocările asupra cărora ne vom concentra împreună cu poliţiştii din toată ţara (…) Educaţia rutieră începe cu fiecare dintre noi. Pe trotuar, pe trecerea de pietoni, la volan. Hai să fim mai atenţi, mai disciplinaţi, mai solidari. Viaţa are prioritate”, a mai transmis Predoiu.

 

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Tragedie într-o localitate din Botoșani: Bărbat mort, după ce s-a răsturnat cu tractorul pe câmp!

astăzi, 18:56

Un bărbat în vârstă de 34 de ani a murit după ce s-a răsturnat cu tractorul pe un câmp din localitatea Flămânzi. Tragedia s-a întâmplat în această după...

Ce spune conducerea CJ Botoșani, după ce mii de oameni au rămas fără apă din cauza unei avarii majore!

astăzi, 17:17

O avarie majoră, apărută noaptea trecută, la Stânca, a lăsat fără apă la robinete mii de botoșăneni în contextul în care meteorologii au emis Cod Roșu de caniculă pâ...

DUMINICĂ DIMINEAȚĂ! Viperă prinsă cu jandarmii din anexa unei gospodării din Frumușica! (Video)

astăzi, 16:55

În această dimineață, în jurul orei 10.00, un echipaj din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Botoșani a capturat o viperă, care a pătruns într-o anexă a unei case di...