Ponta: Vom vota împotriva traseismului în noua Constituţie. Ne-am înţeles în USL

Premierul Victor Ponta a declarat, luni, înaintea şedinţei USL, că şi membrii PSD din Comisia de revizuire a Constituţiei vor vota împotriva treseismului politic, el precizând că asupra acestei chestiuni există o înţelegere în cadrul USL.

"Asta categoric vor vota şi cei de la PSD. Problema este că dacă avem vot pe liste nu mai poţi să ai procedura aceea în care în colegiu se face referendum. Atunci se pierde mandatul pentru schimbarea partidului. Probabil că nu o să acoperim ceea ce s-a întâmplat de altfel şi în aceşti ani cu primarii care nu şi-au dat demisia din partid, dar de fapt erau în opoziţie faţă de propriul partid. Probabil că rămâne acea singură portiţă, dar oricum e un pas important pentru sancţionarea traseismului şi cred că vom vota. E un punct asupra căruia ne-am înţeles", a spus Ponta.

El a arătat că această situaţie se va perpetua pentru că nu există o decizie în Parlament asupra modului în care se vor alege viitorii parlamentari.

"Ca să nu mai vorbim că nu poţi să pui în Constituţie că sunt aleşi uninominal sau proporţional. Legea electorală nu se pune în Constituţie", a spus Ponta.

Comisia de revizuire a Constituţiei nu a admis niciunul dintre amendamentele formulate pentru combaterea traseismului politic în cazul parlamentarilor, reprezentanţii PSD optând să se abţină sau să nu-şi susţină amendamentele pe această temă.

Sursa: Mediafax

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Șase tineri din Botoșani trimiși în judecată pentru distrugeri provocate în zona ANL Cișmea!

astăzi, 12:06

Polițiștii din cadrul Serviciului de Investigații Criminale au finalizat cercetările într-un dosar privind săvârșirea infracțiunii de distrugere. Fapta a constat în aceea c...

”112, Poliția e cu noi” la Grădinița de vară din Dorohoi! - VIDEO

astăzi, 11:10

Polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Dorohoi- Biroul Rutier au desfășurat marți, 23 iunie, o acțiune informativ-preventivă cu copiii prezenți în cadrul programului Grădinița de...

Peste 100 de kg de deșeuri ridicate de polițiștii botoșăneni, 700 de sancțiuni în valoare de 300.000 de lei după controale în județ! - FOTO

astăzi, 10:58

Polițiștii din cadrul Serviciului Arme Explozivi și Substanțe Periculoase, împreună cu cei de ordine publică, rutieră, de investigații criminale, în colaborare cu alte instituții ...