Ponta revine: Nu vad o problema si pentru un insemn local pe langa steagul Romaniei!

"Daca gasim o solutie in care fiecare autoritate locala vrea sa aiba un insemn local - ca are si Botosaniul, si Teleormanul, si Harghita - si il foloseste pe plan local pentru autoritati locale, eu nu vad o mare problema"!

Victor Ponta a declarat ca pe institutiile reprezentand Guvernul si autoritatile centrale, indiferent de zona, trebuie arborate doar steagurile Romaniei si Uniunii Europene, dar ca nu vede o mare problema daca fiecare autoritate locala vrea sa aiba si un insemn local.

"Eu cred un lucru, pe care, sigur, dupa aceea vedem din punct de vedere legislativ, ca standarde europene: eu cred ca pe institutiile reprezentand Guvernul central si autoritatile centrale, indiferent ca ele se afla la Miercurea Ciuc sau la Targu Jiu, trebuie sa fie arborat doar steagul Romaniei si al Uniunii Europene.

In rest, daca gasim o solutie in care fiecare autoritate locala vrea sa aiba un insemn local - ca are si Botosaniul, si Teleormanul, si Harghita - si il foloseste pe plan local pentru autoritati locale, eu nu vad o mare problema", a spus Ponta la Antena 3.

El a precizat insa ca o solutie poate fi gasita doar prin discutii, nu prin actiuni extremiste de forta.

La mitingul pentru autonomie organizat, duminica, la Targu Mures a fost adoptata o petitie in care participantii cer autonomia Tinutului Secuiesc si incetarea "luptei impotriva simbolurilor secuilor", aceasta urmand sa fie trimisa Guvernului.

Participantii cer in petitie ca Tinutul Secuiesc sa devina regiune administrativa de sine statatoare si garantarea prin lege a autonomiei teritoriale. Totodata, ei protesteaza fata de o reorganizare administrativa care "lezeaza interesele secuilor".
 

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

ALERTĂ! O minoră de 15 ani și alta de 14 au dispărut din centrul în care erau instituționalizate!

astăzi, 14:12

La data de 25 iunie 2026, ora 18:00, polițiștii din casrul Poliției Municipiului Botoşani au fost sesizați cu privire la faptul că numitele Hodorogea Paraschiva Dumitrita Maria, de 15 ani, din s...

Mamele cu mulți copii din județele Iași, Botoșani și Neamț s-au reîntâlnit într-o ediție aniversară „Cu dragoste pentru mame”

astăzi, 13:35

Departamentul Pro Vita a organizat în sâmbătă dimineață, 27 iunie, la Centrul de Evenimente „Agora” din Iași, întâlnirea „Cu dragoste pentru mame”,...

Noi informații privind avaria de la Stânca, directorul companiei de apă este la fața locului! (Foto)

astăzi, 12:40

Nova Apaserv S.A. Botoșani revine cu informații suplimentare privind avaria produsă la magistrala de alimentare cu apă DN 560 situată în zona Stânca, care afectează alimentarea cu ap...