Pompierii ISU atrag atenția asupra focurilor deschise la resturile de vegetație uscată

A vrut să își curețe grădina dând foc resturilor de vegetație uscată, dar și-a incendiat un adăpost de animale. Este pățania unei femei de 78 de ani, din comuna Hlipiceni.

Miercuri după-amiază, bătrâna a făcut focul în grădină și l-a lăsat nesupravegheat. Flăcările s-au extins cu repeziciune și au cuprins un adăpost de animale.

Un nepot, venit în vizită, a observat incendiul și a solicitat sprijin de la pompieri. La fața locului s-au deplasat pompierii militari de la Garda de Intervenție Trușești, cu o autospecială cu apă și spumă, dar și voluntarii din comuna Hlipiceni.

 

Incendiul a fost stins în limitele găsite de pompieri.

“Pentru evitarea producerii unor incendii ca urmare a igienizării terenurilor prin arderea resturilor vegetale, se impune colectarea în grămezi a vegetaţiei uscate în cantităţi astfel încât arderea să poată fi controlată. Este interzisă executarea arderii în zone care permit propagarea focului la fondul forestier sau la construcţii ori la reţelele electrice, de comunicaţii, conductele de transport gaze naturale, produsele petroliere ori alte bunuri materiale combustibile. Se recomandă, de asemenea, curăţarea de vegetaţie a suprafeţei din jurul fiecărei grămezi pe o distanţă de cinci metri şi desfăşurarea arderii numai pe timp de zi. Mai mult decât necesare sunt asigurarea mijloacelor şi materialelor pentru stingerea eventualelor incendii, supravegherea permanentă a arderii şi stingerea totală a focului înainte de părăsirea locului arderii”, a explicat purtătorul de cuvânt al ISU Botoșani, sublocotenent Dorina Lupu.

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

”Se situează în afara partidului!” - PNL, reacție dură despre ”puciștii” liberali, printre care se află și un deputat din Botoșani!

astăzi, 15:00

PNL a transmis un punct de vedere despre guvernul Veștea dominat de PSD, în care se regăsesc și câțiva ”puciști liberali”. În viitorul Executiv ar urma să fie &rdqu...

Cine este Eduard Mititelu, inginerul propus de premierul Veştea ministru pentru transformare digitală!

astăzi, 14:42

Eduard-Tatian Mititelu, deputat PNL de Botoşani şi fost secretar de stat pe digitalizare, a fost propus de premierul desemnat Adrian Veştea pentru funcţia de ministru delegat pentru transformare d...

Alfa New Protocol Engineering îl numește pe George Căpățînă în funcția de CEO

astăzi, 14:18

Alfa New Protocol Engineering (ANPE), companie dezvoltată printr-un parteneriat dintre Electro-Alfa International și New Protocol Group, anunță numirea lui George Căpățînă, un lider cu p...