Politistii locali isi iau concedii fara plata si pleaca la munca in strainatate!

Tot mai multi agenti, din cadrul Politiei Locale Botosani, aleg sa isi ia concediu fara plata si sa plece la munca in strainatate, din cauza salariilor mici.

Numai anul acesta, zece agenti si-au luat concediu fara plata, si au plecat in afara, pentru ca salariile pe care le incasau la Politia Locala nu le mai permiteau sa isi achite ratele si datoriile.

Salariul mediu al unui politist local este de 600 de lei.

“In momentul de fata sunt zece persoane in concediu fara plata, iar perioada stabilita de lege este de la 1 la 3 ani. In perioada in care pleaca, am voie sa angajez pe perioada determinata, insa sunt nemultumit ca pleaca pentru trebuie sa cheltuim bani cu pregatirea si cu echipamentul celor pe care ii angajez", a spus Ioan Onutu, seful Politiei Locale Botosani.

Si se anunta vremuri si mai grele pentru politistii locali. La anul ar putea fi facute disponibilizari, pentru ca institutia sa se poata incadra in prevederile legislatiei actuale, in baza datelor rezultate in urma recensamantului populatiei. Potrivit datelor preliminare de la recensamant, patru angajati trebuie concediati in prima faza.

“In momentul de fata inca mai reduc din personal, asa imi cere legea, trebuie sa avem un agent la 1.000 de locuitori. Vom da afara un numar de patru salariati, dar in luna martie, odata cu primele date statistice de la recensamant s-ar putea sa nu ajungem la 100.000 de locuitori si s-ar putea sa plece mai multi. Acum am 120 de angajati si trebuie sa raman cu 116", a spus seful Politiei Locale.

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Vești bune de la Stânca! Nova Apaserv anunță când se va relua furnizarea apei!

astăzi, 22:39

Nova Apaserv Botoșani informează utilizatorii că lucrările de remediere a avariei produse la conducta de aducțiune apă brută DN 560 din zona Stânca au fost finalizate, iar încep&aci...

Tragedie într-o localitate din Botoșani: Bărbat mort, după ce s-a răsturnat cu tractorul pe câmp!

astăzi, 18:56

Un bărbat în vârstă de 34 de ani a murit după ce s-a răsturnat cu tractorul pe un câmp din localitatea Flămânzi. Tragedia s-a întâmplat în această după...

Ce spune conducerea CJ Botoșani, după ce mii de oameni au rămas fără apă din cauza unei avarii majore!

astăzi, 17:17

O avarie majoră, apărută noaptea trecută, la Stânca, a lăsat fără apă la robinete mii de botoșăneni în contextul în care meteorologii au emis Cod Roșu de caniculă pâ...