Politistii, la negocieri cu Traian Igas pe tema disponibilizarilor

Reprezentantii sindicalistilor si conducerea Ministerului de Interne se intalnesc vineri, pentru o noua runda de negocieri, pe tema disponibilizarilor.

Politistii vor sa-i convinga pe reprezentantii ministerului sa renunte la disponibilizarea a 10.000 de angajati.

Ministrul Traian Igas sustine ca a primit mai multe propuneri de la sindicalisti ce urmeaza sa fie analizate in cadrul intalnirii de vineri.

De exemplu, Sindicatul National al Agentilor de Politie a venit cu propunerea de plafonare a tuturor veniturilor din MAI la un maximum de 4.000 de lei, conform Realitatea Tv.

Ministrul Administratiei si Internelor a precizat, miercuri, ca 10.000 de politisti vor fi disponibilizati in urmatoarele doua luni. De asemenea, el a declarat ca va pleca un numar important de angajati si din cadrul aparatului central.

"Este pentru prima oara din 1989 cand coboram sub 1.000 de angajati in structura centrala. In teritoriu se stie cati vor pleca, am semnat deja toate organigramele", a spus Igas.

Seful MAI a adaugat ca, in luna iulie, politistii isi vor recupera norma de hrana.

"Norma de hrana este o masura temporara, a fost suspendata partial pana in semestrul doi, cand se vor recupera aceste drepturi ale politistilor. Le vom inapoia toate drepturile pe care legea le ofera acestor angajati din structurile noastre si vor fi si hotarari de guvern in acest sens", a completat ministrul, citat de ziare.com.

 

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

DUMINICĂ DIMINEAȚĂ! Viperă prinsă cu jandarmii din anexa unei gospodării din Frumușica! (Video)

astăzi, 16:55

În această dimineață, în jurul orei 10.00, un echipaj din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Botoșani a capturat o viperă, care a pătruns într-o anexă a unei case di...

A vrut să treacă granița cu un permis nerecunoscut de legea română!

astăzi, 15:30

În data de 26 iunie a.c., în jurul orei 20.30, în Punctul de Trecere a Frontierei Rădăuți-Prut/ITPF Iaşi, s-a prezentat pentru efectuarea formalităţilor de control, pentru a ie...

ALERTĂ! O minoră de 15 ani și alta de 14 au dispărut din centrul în care erau instituționalizate!

astăzi, 14:12

La data de 25 iunie 2026, ora 18:00, polițiștii din casrul Poliției Municipiului Botoşani au fost sesizați cu privire la faptul că numitele Hodorogea Paraschiva Dumitrita Maria, de 15 ani, din s...