Poliţiştii de frontieră de la Albiţa: "Băi, m-am plictisit de bani, băi!"

Procurorii Direcţiei Naţionale Anticorupţie (DNA) menţionează, în propunerea de arestare a 15 poliţişti de frontieră de la Vama Albiţa, că dialogurile purtate de aceştia şi interceptate de anchetatori în ultimele luni surprind şi "aspecte de ordin uman, subiectiv, emoţional", care întregesc tabloul corupţiei existente în acest punct de trecere a frontierei.

Astfel, pe 12 decembrie 2010, în jurul orei 17:40, unul dintre agenţi trăieşte momente de "bucurie nestăpânită", la vederea unei bancnote primită de la un cetăţean. "Doamne, ăştia-s aur la casa omului (...) Bună seara! Îuuu... mersi, nu trebuia (...) Ce bucurie mi-ai făcut de sărbători, acu’!", exclamă el, conform evz.ro.

Într-o altă discuţie dintre doi poliţişti de frontieră, interceptată de anchetatori pe 8 ianuarie 2011, unul dintre îi povesteşte în termeni admirativi celuilalt despre cum e să lucrezi pe aceeaşi tură cu George Valentin Lădaru, un coleg mai priceput în activitatea de "taxare" a celor care tranzitau punctul de trecere a frontierei:

"Băltaţu Iordan: Băi, tu ai lucrat cu Lădaru?
Ionescu George: Nu.
BI: Ei, deci acu, cu Lădaru, cum o fost traficul de azi, trebuie să ai pe puţin vreo 200 de euro, pe puţin.
IG: Băi, eşti nebun?
BI:Ţi-am zis ce-am făcut atunci, într-o seară cu el. Băi, m-am plictisit de bani, băi! (...) Serios, ce face gagiul..."



 

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Tragedie într-o localitate din Botoșani: Bărbat mort, după ce s-a răsturnat cu tractorul pe câmp!

astăzi, 18:56

Un bărbat în vârstă de 34 de ani a murit după ce s-a răsturnat cu tractorul pe un câmp din localitatea Flămânzi. Tragedia s-a întâmplat în această după...

Ce spune conducerea CJ Botoșani, după ce mii de oameni au rămas fără apă din cauza unei avarii majore!

astăzi, 17:17

O avarie majoră, apărută noaptea trecută, la Stânca, a lăsat fără apă la robinete mii de botoșăneni în contextul în care meteorologii au emis Cod Roșu de caniculă pâ...

DUMINICĂ DIMINEAȚĂ! Viperă prinsă cu jandarmii din anexa unei gospodării din Frumușica! (Video)

astăzi, 16:55

În această dimineață, în jurul orei 10.00, un echipaj din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Botoșani a capturat o viperă, care a pătruns într-o anexă a unei case di...