POLIŢIŞTI FĂRĂ PERMIS AUTO, cercetaţi după ce au condus maşini de serviciu

Doi poliţişti sunt cercetaţi de procurori, după ce, deşi nu au permis, ar fi condus atât maşinile de serviciu, cât şi autoturismele personale, infracţiunile fiind descoperite în urma unor controale care au vizat angajaţii Poliţiei Judeţene.
 
Potrivit unui comunicat remis, luni, de Parchetul Tribunalului Buzău, procurorii au început urmărirea penală în cazul a doi agenţi de la posturile de poliţie din localităţile Merei şi Lopătari, după ce ar fi condus autovehicule fără să aibă permis auto.
 
"Dosarele au fost înregistrate urmare a sesizării din oficiu a Poliţiei Judeţene Buzău, iar în prezent se află în faza actelor premergătoare. Cu ocazia cercetărilor urmează să se stabilească perioada în care s-a desfăşurat activitatea infracţională, respectiv intervalul de timp în care au condus autovehiculele Poliţiei, fără să aibă permis de conducere", se arată în comunicatul citat.
 
Potrivit unor surse din rândul anchetatorilor, cei doi poliţişti au fost descoperiţi în urma unor controale făcute de Poliţia Judeţeană Buzău pe linie de personal.
 
Conform aceloraşi surse, poliţistul din Lopătari este angajat al Poliţiei, la Ordine Publică, în timp ce agentul din Merei este în prezent în concediu medical.
 
Potrivit purtătorului de cuvânt al Poliţiei Judeţene Buzău, comisar şef Florina Crucianu, măsurile în cazul celor doi poliţişti pot ajunge până la excluderea acestora din Poliţie.
 
"În urma unor verificări dispuse de conducerea IPJ Buzău a rezultat că doi poliţişti au condus autovehicule pe drumurile publice fără să aibă permise de conducere. A fost sesizat imediat Parchetul Tribunalului Buzău şi s-a dispus cercetarea disciplinară a celor doi lucrători. În cadrul anchetei interne vor fi aduse în vedere toate aspectele celor două cazuri, urmând a se lua măsurile ce se impun şi faţă de cei care nu au făcut verificările ce se impuneau astfel încât să nu se ajungă la o asemenea situaţie. Este vorba despre şefii lor pe linie ierarhică", a declarat, luni, pentru MEDIAFAX comisar şef Florina Crucianu.
 
Cei doi poliţişti lucrează în Poliţie de mai mulţi ani. Agentul din localitatea Merei a terminat Şcoala de Agenţi de Poliţie în anul 1987, iar poliţistul din Lopătari a fost încadrat direct în cadrul Poliţiei Judeţene Buzău în anul 1992.
 

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Astăzi are loc tragerea la sorţi a Superligii: Vom afla programarea meciurilor FC Botoșani în sezonul 2026/2027!

astăzi, 08:56

Tragerea la sorţi a programului ediţiei 2026-2027 a SuperLigii României va avea loc astăzi, de la ora 15.00, la hotelul Marriott din Bucureşti. Echipele care vor evolua în Superlig...

„Ștefan Luchian – 110 ani de nemurire prin artă” la Muzeul „Ștefan Luchian” din Ștefănești!

astăzi, 08:23

Duminică, 28 iunie 2026, Muzeul „Ștefan Luchian” din Ștefănești organizează un eveniment comemorativ dedicat împlinirii a 110 ani de la moartea marelui pictor român Ștef...

Marius Croitoru a spus ce trebuie să facă FC Botoșani în sezonul viitor: ”Nu ne grăbim, vrem plus valoare!”

astăzi, 08:03

FC Botoșani pregătește noul sezon cu obiective mai îndrăznețe decât în stagiunea precedentă. Antrenorul consideră că unul dintre marile avantaje ale formației este faptul...