Plecați în străinătate, românii se infectează pe capete la muncă în Germania. Autoritățile confirmă alte 80 de cazuri

Aproximativ 80 de români care lucrează la o companie de prelucrare a cărnii din localitatea germană Coesfeld, landul Renania de Nord-Westfalia, au fost testaÅ£i pozitiv cu noul coronavirus, informează Ministerul Afacerilor Externe (MAE) într-un comunicat emis duminică, 10 mai.

MAE precizează că, potrivit datelor preliminare obÅ£inute de către un reprezentant al oficiului consular din Bonn, care s-a deplasat în regiune, 130 de persoane care îÅŸi desfăşoară activitatea la această întreprindere au fost testate pozitiv cu COVID-19, iar aproximativ 60% dintre persoanele testate pozitiv sunt cetăţeni români.

 

Ministerul român precizează că starea de sănătate a persoanelor în cauză este bună, acestea fiind plasate în izolare la o unitate hotelieră pusă la dispoziÅ£ie de către angajator.

De asemenea, MAE subliniază că toÅ£i angajaÅ£ii companiei îÅŸi desfăşoară activitatea în baza unui contract de muncă ÅŸi beneficiază de asigurare medicală.

Totodată, MAE precizează că, până la acest moment, la nivelul Consulatului General al României la Bonn nu au fost recepÅ£ionate solicitări de asistenţă consulară din partea cetăţenilor români care îÅŸi desfăşoară activitatea la această companie.

Consulatul General al României la Bonn menÅ£ine legătura activ atât cu autorităţile locale, cât ÅŸi cu reprezentanÅ£ii companiei, fiind pregătit să acorde asistenÅ£a consulară necesară, în limita competenÅ£elor legale ÅŸi cu stricta respectare a măsurilor adoptate de autorităţile locale în contextul pandemiei de COVID-19.

 

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

LOC DE DAT CU…EPIGRAMA (413)

astăzi, 10:12

NEMERNOLOGIA, O NOUÄ‚ DISCIPLINÄ‚   Trei autori, Steven B. Green, Dennis LaValle È™i Chris Iluminati,  au pus minte lângă minte È™i au scris un tratat cu un titlu interesant, ce...

Adolescent în stare critică, după ce s-a înecat în iazul din Guranda. Un pompier și fiul său l-au salvat!

astăzi, 09:45

Băiatul de 16 ani, dispărut în apele iazului din Guranda, a fost scos la mal de un tânăr de 20 de ani, fiul unui pompier, È™i resuscitat de acesta împreună cu tatăl său È™i alÈ...

Avarie majoră la Stația de la Ștefănești: 12 ore fără apă pentru mii de locuitori din Botoșani!

astăzi, 09:38

S.C. Nova Apaserv S.A. BotoÈ™ani informează utilizatorii că, în cursul nopÈ›ii de 27 spre 28 iunie 2026, s-a produs o avarie majoră la conducta de aducÈ›iune apă brută cu diametrul DN 560 m...