Peste 11.000 de medici au plecat din tara in ultimii cinci ani!

Presedintele Colegiului Medicilor din Romania, prof.univ.dr. Vasile Astarastoae, a declarat, astazi, la Suceava, ca un numar de 11.200 de medici au plecat din Romania in ultimii cinci ani, apreciind ca exodul medicilor romani a luat o "tendinta ingrijoratoare", informeaza Mediafax.

Astarastoae a declarat, intr-o conferinta de presa, ca, in perioada 2007-2012, au fost formati 8.600 de medici specialisti, iar in acelasi interval de timp au plecat din Romania 11.200 de medici.

El a spus ca Romania "a pierdut" aproximativ trei miliarde de lei numai cu cheltuielile de educatie pentru acesti medici.

Astarastoae a mai declarat ca s-a ajuns ca in unele spitale sa nu existe macar un singur medic specialist intr-un anumit domeniu.

"Din cauza conditiilor din Romania, exodul medicilor romani a luat o tendinta ingrijoratoare", a subliniat presedintele CMR, aratand ca in privinta acestui fenomen "suntem unici in Europa".

Astarastoae a precizat ca printre motivele care stau la baza plecarii medicilor din Romania sunt blamarea corpului medical si lipsa de respect pentru aceasta categorie profesionala, veniturile mici ale medicilor, politizarea excesiva a sistemului sanitar care nu permite realizarea sau dezvoltarea unei cariere profesionale, frica de malpraxis in conditiile in care medicii sunt nevoiti "sa improvizeze de la o zi la alta" in lipsa unor dotari sau asigurarii medicamentelor necesare tratarii pacientilor.

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

FC Botoșani anunță transferul portarului Ionuț Gurău!

astăzi, 15:00

Născut pe 27 martie 1999, la Brăila, Ionuț Gurău (1.98 m) evolueză ca portar și a semnat cu „roș-alb-albaștri” un contract pe o perioadă de un an. Ultimul club pentru care Ionu...

Cu Doina Federovici în echipă, Sorin Grindeanu anunță că PSD este gata să formeze un guvern!

astăzi, 14:09

Partidul Social Democrat a deschis marți, 23 iunie, noua rundă de consultări de la Palatul Cotroceni, convocată de președintele Nicușor Dan după ce Guvernul propus de Adrian Veștea a fost resp...

Propunerea ca uniformele să devină obligatorii în școli este respinsă de Consiliul Național al Elevilor! „Bullying-ul nu apare pentru că elevii au haine diferite!”

astăzi, 13:48

Consiliul Național al Elevilor reacționează în legătură cu propunerea ca uniforma școlară să devină obligatorie și transmite că „diferențele sociale nu dispar când elevii...