Oprisanu: "Prefer să îmi dau demisia decât să dau medicii afară"

Oprisanu: "Prefer să îmi dau demisia decât să dau medicii afară"

 GABRIEL OPRISANU  

Doctorul Gabriel Oprişanu critică noua modalitate de finanţare stabilită de Casa Naţională de Asigurări de Sănătate, care lasă medicii din Botoşani fără bani.

Comasarea spitalelor a dus la subfinanÅ£area unităţilor spitaliceÅŸti ÅŸi la bani mai puÅ£ini pentru plata salariilor. Pentru a face faţă unor bugete de austeritate, managerii de spitale vor fi obligaÅ£i fie să opereze tăieri de salarii, fie să desfiinÅ£eze mai multe posturi de medici. Cele mai afectate de măsurile Casei NaÅ£ionale de Asigurări de Sănătate, care încheie în această perioadă contracte noi cu furnizorii de servicii medicale, sunt spitalele care au refuzat să devină simple secÅ£ii ale Spitalului JudeÅ£ean, obÅ£inând, astfel, ultima categorie de competenţă, transmite printr-un comunicat Gabriel Oprisanu, manager al Spitalului de Psihiatrie Botosani.

"Prefer să îmi dau demisia decât să dau medicii afară. Este un act de politizare a bugetului de salarii. Pentru că nu au reuÅŸit să desfiinÅ£eze posturile prin comasarea spitalelor, au venit cu o găselniţă a subfinanţării prin care se va ajunge la disponibilizări sau tăieri de salarii. Primii care au de suferit sunt pacienÅ£ii ÅŸi medicii", a declarat doctorul OpriÅŸanu, care a criticat decizia Guvernului de a desfiinÅ£a spitale pentru obÅ£inerea unor noi resurse de bani: "Au desfiinÅ£at degeaba spitalele Darabani ÅŸi TruÅŸeÅŸti ÅŸi Sanatoriul Guranda dacă declară acum că nu mai au bani la buget. Au pus pe drumuri sute de medici ÅŸi asistente medicale sub pretextul că vor face economii la bugetul asigurărilor sociale. Unde sunt aceÅŸti bani acum?".

În acelaÅŸi comunicat, OpriÅŸanu îl acuză pe primarul Cătălin Flutur că se ascunde în spatele unor decizii, pe care le ia sub umbrela reformei din Sănătate, pentru a acÅ£iona împotriva adversarilor săi politici: "Primarul Flutur este direct responsabil pentru ceea ce se întâmplă la Spitalul de Psihiatrie. La Casa JudeÅ£eană de Sănătate este o doamnă numită pe criterii politice, cu funcÅ£ii importante în PDL BotoÅŸani, care răspunde la comenzile politice ale ÅŸefului său de partid. Ceea ce nu a reuÅŸit domnul primar prin comasarea spitalelor, încearcă doamna de la Casa JudeÅ£eană de Sănătate prin subfinanÅ£area unităţilor spitaliceÅŸti Sistemul public sanitar este virusat de decizii politice. Îi recomand domnului primar Flutur să se trateze de febra electorală".

Gabriel OpriÅŸanu are în vedere achiziÅ£ionarea unui tomograf pentru Spitalul de Psihiatrie care îi va permite să depună la Ministerul Sănătăţii dosarul pentru reevaluarea categoriei de performanţă a unităţii spitaliceÅŸti pe care o conduce. Spitalul de Psihiatrie are în prezent aproape 400 de paturi de spital ÅŸi 16 secÅ£ii în care activează circa 200 de medici ÅŸi asistente medicale.
 

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

LOC DE DAT CU…EPIGRAMA (413)

astăzi, 10:12

NEMERNOLOGIA, O NOUÄ‚ DISCIPLINÄ‚   Trei autori, Steven B. Green, Dennis LaValle È™i Chris Iluminati,  au pus minte lângă minte È™i au scris un tratat cu un titlu interesant, ce...

Adolescent în stare critică, după ce s-a înecat în iazul din Guranda. Un pompier și fiul său l-au salvat!

astăzi, 09:45

Băiatul de 16 ani, dispărut în apele iazului din Guranda, a fost scos la mal de un tânăr de 20 de ani, fiul unui pompier, È™i resuscitat de acesta împreună cu tatăl său È™i alÈ...

Avarie majoră la Stația de la Ștefănești: 12 ore fără apă pentru mii de locuitori din Botoșani!

astăzi, 09:38

S.C. Nova Apaserv S.A. BotoÈ™ani informează utilizatorii că, în cursul nopÈ›ii de 27 spre 28 iunie 2026, s-a produs o avarie majoră la conducta de aducÈ›iune apă brută cu diametrul DN 560 m...