OPINII: Ţineţi-mă, că sparg FMI-ul

Un dialog între un deputat ÅŸi ÅŸeful delegaÅ£iei FMI:

"Noi am mai facut privatizari sub influenta ca sa nu spun presiunea organismelor internationale care ne arata ca nu au fost deloc avantajoase", a spus Rusanu.

"Faceti acuzatii fara temei", i-a raspuns iritat de Vrijer.

De Vrijer a cerut ieşirea presei din sală.

Ce înÅ£elegem de aici. Că "le-a zis-o" RuÅŸanu?

Ar trebui să vedem contextul zilei. După ce anunţaseră oricum un buget de austeritate, guvernanţii au oferit noi informaţii printr-o scrisoare de intenţie către FMI.

Coplata în sănătate (pe care acum un an PSD-ul o contesta vehement) va intra în funcÅ£iune. O cutie a Pandorei deschisă către plata serviciilor medicale. Se anunÅ£ase ÅŸi o intenÅ£ie de scădere a contribuÅ£iei la sănătate pentru angajatori. AngajaÅ£ii însă să plătească, peste tot, pe unde apucă. Doar asta înseamnă "stînga". E stînga din aia de Tony Blair, asta e.

Apoi, au adoptat fără probleme, ba chiar au accelerat diverse intenÅ£ii de privatizare. Practic, FMI-ul nu pare să fi întîmpinat vreo poziÅ£ie mai fermă, aÅŸa cum ar fi trebuit să vină totuÅŸi de la o guvernare împinsă de un val popular antiausteritate.

Dar totul e rezumat perfect de celebra frază de cartier: "Å£ine-mă, că-l bat", o glumă care desemnează exact atitudinea de faÅ£adă, neputincioasă, în faÅ£a unui pe care de fapt îl recunosc din start superior.

Cam asta a făcut ÅŸi RuÅŸanu. În loc să se revolte pentru chestiuni deja devenite istorice – pentru că, în principiu, are dreptate, o putea citi în zeci de texte despre privatizările dezavantajoase la care ne-a împins fie vreo forţă externă, fie interesele vreunei puteri interne, fie prostia pur ÅŸi simplu – ar putea să inventeze o minimă poziÅ£ie de rezistenţă în negocierile din aceste zile. Or, acest guvern megasusÅ£inut, megaputernic politic pare paralizat în faÅ£a FMI. Toate sînt de la sine înÅ£elese: de la privatizările strategice ÅŸi managementul privat, pînă la liberalizări de preÅ£uri. Pentru că le-au demarat alÅ£ii ÅŸi asta e. Ca să nu mai zic de o defecÅ£iune ideologică în înÅ£elegerea lumii de azi ÅŸi a noului nivel la care ne-a adus criza.

Christine Lagarde vorbeÅŸte ca Ion Iliescu în 90, iar ai noÅŸtri vorbesc ca niÅŸte neoliberali convinÅŸi.

Acum un an, în ianuarie, s-a strigat împotriva privatizărilor, împotriva tendinÅ£ei de muta toată criza pe umerii celor vulnerabili. Chestiunea continuă. Doar că apare ceva culoare. Un RuÅŸanu care le-o zice ălora la FMI, un Nicolaescu care ataca "bogaÅ£ii" din spitalele private iar apoi dă înapoi etc. Multă vorbă, nicio faptă.

În ritmul ăsta, după ce am vîndut toate companiile strategice, după ce vom avea preÅ£ul la gaz ÅŸi curent de două ori mai mare, toÅ£i guvernanÅ£ii vor putea deveni în sfîrÅŸit cu adevărat de stînga.

Bugetul pe 2013 putea suna foarte simplu: noi nu avem altă soluÅ£ie decît FMI, iar direcÅ£ia ne-a fost deja trasată, v-am pupat.
 

Costi Rogozanu

voxpublica.realitatea.net

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

LOC DE DAT CU…EPIGRAMA (413)

astăzi, 10:12

NEMERNOLOGIA, O NOUÄ‚ DISCIPLINÄ‚   Trei autori, Steven B. Green, Dennis LaValle È™i Chris Iluminati,  au pus minte lângă minte È™i au scris un tratat cu un titlu interesant, ce...

Adolescent în stare critică, după ce s-a înecat în iazul din Guranda. Un pompier și fiul său l-au salvat!

astăzi, 09:45

Băiatul de 16 ani, dispărut în apele iazului din Guranda, a fost scos la mal de un tânăr de 20 de ani, fiul unui pompier, È™i resuscitat de acesta împreună cu tatăl său È™i alÈ...

Avarie majoră la Stația de la Ștefănești: 12 ore fără apă pentru mii de locuitori din Botoșani!

astăzi, 09:38

S.C. Nova Apaserv S.A. BotoÈ™ani informează utilizatorii că, în cursul nopÈ›ii de 27 spre 28 iunie 2026, s-a produs o avarie majoră la conducta de aducÈ›iune apă brută cu diametrul DN 560 m...