OPINII: Da-l incolo, cumparam altul!
Stiri Botosani Saturday, 14 April 2012 ActualitateFara multe fasoane, acea banala carte postala ofera secretul unei vieti impacate. Un secret pe care noi, generatiile din urma, am inceput sa-l uitam pe de-a-ntregul. Si toate se intampla pentur ca ne-am acceptat senini statutul de cumparatori de profesie. Sau consumeristi, cum ne-ar spune cartile de afaceri moderne.
Ne-am obisnuit sa cumparam un televizor nou daca se strica cel vechi. Pe cel vechi il dam cuiva fara multe posibilitati materiale sau il ducem la tara. Chiar daca il reparam, consideram ca, din momentul in care s-a stricat, aparatul in cauza ne-a tradat increderea. Si trebuie inlocuit. O abordare pragmatica, vinovata astazi de multe dintre tarele societatii moderne. Pentru ca, pornind din buzunar, consumerismul a ajuns sa ne afecteze la un nivel cu mult mai profund. Ne-a pervertit sentimentele. Ne-a obisnuit copiii cu ideea ca orice in viata se poate sacrifica. Doar tie sa-ti fie bine.
Ai ales sa-ti iei un caine drept animal de companie si apoi te-ai plictisit de el? Nu-i nimic, abandoneaza-l in strada. Te-ai trezit cu un copil dupa luni si ani in care te obisnuisei sa-ti imparti patul cu straini, convins ca esti un exemplar perfect de adult sanatos modern? Nu-i nimic, totul se poate sterge. In primele luni ale fatului sau in primii ani de viata ai copilului. Scapi tu de el cumva, chiar daca asta inseamna sa-l abandonezi intr-o casa de copii. Stii ideea. Tie sa-ti fie bine.
Am prieteni care mi-au marturisit ca si-ar dori un soi de functie "Undo" / "Anuleaza" in viata lor, nu doar in computerul personal. Un ajutor magic, un truc de iluzionist care sa-ti ofere sansa de a reface orice actiune gresita din viata ta. In timp ce unii oameni doar isi doresc o astfel de functie, altii au purces deja la a o integra in propria viata. Si au decis sa nu-si mai asume niciun fel de responsabilitate, alegand mereu sa arunce orice lucru de care s-au plictisit. Totul, in slujba vesnicului bine.
Binele personal, ca mantra a omului modern, a devenit astfel un soi de altar pe care se omoara in chinuri conceptele fragile de fidelitate, altruism, dedicare si multe altele. Ce-i de facut? E simplu. Poate ar fi mai bine sa incercam sa ne reparam viata si lucrurilor, inainte sa decidem ca sunt de aruncat la gunoi.
Ce parere ai?
(Alin Popescu, avocatnet.ro)
Spune-ne opinia ta
Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani
ANSVSA avertizează: Măsuri obligatorii pentru protejarea animalelor în perioadele de caniculă
Pe fondul temperaturilor ridicate prognozate pentru perioada următoare, Autoritatea Națională Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor atrage atenția tuturor deținătorilor și cre...
Cununie sau wedding?
De cum primești invitația la nuntă (acum se trimite electronic) și vezi ambalajul grafic, punerea în pagină și textul în sine, înțelegi ce fel de tratament ți se va aplica, &...
Ce urmează după eșecul Guvernului Veștea. Consultări la Cotroceni și cine este posibilul premier!
După ce Guvernul Veștea a căzut, luni, la votul în Parlament, jocul politic se întoarce din nou la Președintele Nicușor Dan. Acesta va convoca din nou consultări cu partidele parlame...

Newsletter
Abonează-te la Newsletter-ul Stiri Botoșani pentru a fi la curent cu cele mai noi știri și reportaje!
© 2026 WEB EMOTION SRL | Toate drepturile rezervate.
Web Emotion, Live.Botosani.ro, Botosani.ro Stiri.Botosani.ro si logo-urile acestora sunt marci inregistrate ale Web Emotion. Toate celelalte marci sunt proprietatea companiilor detinatoare. Reproducerea continutului din acest site este permisa numai cu acordul Web Emotion.
Termeni și condiții | Politica de confidențialitate | Despre Cookie-uri | Setări cookie-uri
Pagină generată în 0.72 secunde