Oficialii municipalităţii dorohoiene reacţionează la criticile şefului de la Permise

Afirmaţiile şefului Serviciului Public Comunitar Regim Permise de Conducere și Înmatricularea Vehiculelor în privinţa modului de examinare în vederea obţinerii permisului de conducere au atras criticile municipalităţii dorohoiene, care acuză lipsa de comunicare.

Comisarul Marian Ciornea, şeful Serviciului Permise, a spus, în cadrul şedinţei Comisiei de Siguranţă a Traficului Rutier, că este îngrijorător faptul că sunt candidaţi care într-o oraş ca Dorohoiul nu reuşesc să treacă de proba de traseu, în condiţiile în care nu sunt îndeplinite condiţiile minime de trafic şi semnalizare. "Mă întreb cât este de corect faţă de cei care dau examenul la Botoşani, nu mai zicem de Iaşi, Bacău şi Paris", a spus cms. Marian Ciornea.

O altă problemă care trenează de ani de zile şi pe care autorităţile din Dorohoi nu o văd este cea a asigurării unui spaţiu cu condiţi decente pentru examinatori, dar şi pentru candidaţi. "Acel loc de întâlnire care este un teren, a fost asfalt, e cu gropi, bălţi, nu are nici cea mai mică amenajare, toaletă publică nu mai zic, un adăpost de ploaie, vânt, soare şi chiar nu s-a sesizat nimeni dintre autorităţile în drept", a mai spus şeful Serviciului Permise.

În replică, viceprimarul municipiului Dorohoi, Lucian Stelian Topalagă, a transmis un comunicat de presă.

"Referitor la articolul din 22 iunie, apărut în presa locală, prin care şeful Serviciului Permise Auto din cadrul IPJ Botoşani îşi exprimă nemulţumirea asupra candidaţilor din municipiul Dorohoi care, potrivit dumnealor, nu se ridică la nivelul celor din Botoşani, Iaşi, Bacău şi Paris, considerăm următoarele:
1. Semnalizarea rutieră în municipiul Dorohoi este stabilită în colaborare cu Comisia de circulaţie din care face parte şi şeful Biroului Rutier, cu respectarea Codului Rutier, pentru o circulaţie fluentă, civilizată, în condiţiile unui trafic în creştere. 2. Administraţia publică locală nu a stabilit niciun teren ca „loc de întâlnire”. Un astfel de loc rebuie solicitat, închiriat, şi amenajat/ întreţinut de administratorii firmelor care au ca obiect de activitate instruirea candidaţilor prin şcolile de şoferi. Aceşti administratori au obligaţia de a colabora cu administraţia publică locală pentru a nu crea disconfort în trafic la ore de vârf, în zonele aglomerate, devenind o adevărată problemă pentru circulaţia rutieră din municipiu.
Regretăm faptul că persoane care nu au purtat niciun dialog cu autorităţile publice locale din Dorohoi îşi permit să facă evaluări cu privire la gestionarea treburilor publice de pe raza municipiului nostru”
, arată viceprimarul Topalagă.

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Microbuz plin cu români, accident grav în Austria! Răsturnat între copaci după ce șoferul a pierdut controlul volanului

astăzi, 20:16

Opt cetățeni români au fost răniți într-un accident rutier produs în Austria, după ce microbuzul în care se aflau a ieșit de pe șosea și s-a prăbușit pe o pantă. ...

S-a tras la sorți programul noului sezon din Superliga. FC Botoșani joacă primul meci în deplasare!

astăzi, 19:45

Vineri, 26 iunie, la București a avut loc tragerea la sorți a programului competițional din Superligă, ediția 2026-2027. Echipele care vor evolua în Liga 1 în sezonul 2026/2027 sun...

Prezentul care batjocorește Cultura orașului: Mormântul unui mare muzicolog zace ”vandalizat, cu crucea sfărâmată, abandonat, neîngrijit și în paragină” în Cimitirul Eternitatea din Botoșani!

astăzi, 19:00

În luna mai a acestui an, prof. Vania Atudorei, trăitor în Canada, s-a întors în Botoșani, orașul natal, și a vizitat Cimitirul Eternitatea, loc în care își do...