Obiect bizar observat pe cerul României! Ce era, de fapt, „mingea de foc” văzută din mai multe orașe (Video)

Un obiect bizar a putut fi observat pe cerul României, seara trecută. Localnicii din mai multe orașe au filmat un corp ce semăna cu o „minge de foc” în timp ce traversa cerul.

Duminică seara, 25 august 2024, obiectul ce părea o adevărată „minge de foc” traversa cerul de la nord – vest către sud – est. Corpul a putut fi observat din mai multe orașe, printre acestea numărându-se Craiova, Brașov, Timișoara sau Bumbești-Jiu.

Ce era „mingea de foc” văzută pe cerul României, de fapt?

Presupusa „minge de foc” ar fi fost, de fapt, un deșeu orbital. Acesta ar fi provenit de la un satelit Starlink. Fizicianul Claudiu Tănăselia a explicat că satelitul era nefuncțional și a reintrat necontrolat în atmosferă.

 

„Conform datelor furnizate de Space Track (Tracking and Impact Prediction), obiectul văzut în această seară deasupra României a fost un satelit Starlink nefuncțional, care a reintrat necontrolat în atmosferă (Starlink-1196, NORAD ID 45103, lansat în 29 ianuarie 2020)”, se arată în postarea fizicianului, pe Facebook.

În spațiul public au apărut câteva videoclipuri în care poate fi văzută „mingea de foc” ce traversa cerul României. De pildă, deșeul orbital provenit de la un satelit Starlink nefuncțional a putut fi observat deasupra Timișoarei, în jurul orei 21:16, arată digi24.ro.

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Tragedie într-o localitate din Botoșani: Bărbat mort, după ce s-a răsturnat cu tractorul pe câmp!

astăzi, 18:56

Un bărbat în vârstă de 34 de ani a murit după ce s-a răsturnat cu tractorul pe un câmp din localitatea Flămânzi. Tragedia s-a întâmplat în această după...

Ce spune conducerea CJ Botoșani, după ce mii de oameni au rămas fără apă din cauza unei avarii majore!

astăzi, 17:17

O avarie majoră, apărută noaptea trecută, la Stânca, a lăsat fără apă la robinete mii de botoșăneni în contextul în care meteorologii au emis Cod Roșu de caniculă pâ...

DUMINICĂ DIMINEAȚĂ! Viperă prinsă cu jandarmii din anexa unei gospodării din Frumușica! (Video)

astăzi, 16:55

În această dimineață, în jurul orei 10.00, un echipaj din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Botoșani a capturat o viperă, care a pătruns într-o anexă a unei case di...