O noua campanie Marea Debarasare la Botosani!
Stiri Botosani Saturday, 27 March 2010 ActualitateÎncepând cu acest an se vor organiza campanii trimestriale, din cauza numărului tot mai mic de DEEE-uri colectate în cadrul campaniilor lunare. De asemenea, pentru o mai bună eficienţă, debarasarea şi colectarea deşeurilor se va desfăşura pe parcursul a două zile pentru fiecare ediţie, în zilele de vineri şi sâmbătă.
În judeţul Botoşani, în această campanie sunt implicaţi cetăţenii din municipiile Botoşani şi Dorohoi, operatorii de salubritate din cele două oraşe, cu sprijinul Agenţiei pentru Protecţia Mediului Botoşani
Pentru botoşănenii din municipiile Botoşani şi Dorohoi paşii practici ai acestor zile de colectare sunt următorii:
Pasul 1: Populaţia scoate deşeurile în faţa casei sau în faţa blocului;
Pasul 2: Primăriile prin operatorii de salubritate vor colecta toate DEEE-urile scoase în stradă;
Pasul 3: DEEE-urile vor fi transportate la puntele de colectare special amenajate
Pasul 4: Producătorii de EEE-uri vor prelua deşeurile şi le vor transporta către operatori economici care desfăşoară activităţi de tratatre/reciclate.
Pe parcursul anul 2009, în judeţul Botoşani, în cadrul campaniilor Marea Debarasare, s-a colectat o cantitate totală de cca 8 tone DEEE-uri, la care s-a adaugă cca. 14 tone DEEE-uri colectate din mediu rural şi peste 25 tone DEEE-uri colectate în afara campaniilor.
Informaţii despre agenţii economici care deţin puncte de colectare autorizate special amenajate sunt disponibile pe site-ul Agenţiei pentru Protecţiei Mediului Botoşani www.apmbotosani.ro, la secţiunea Gestiunea deşeurilor.
O astfel de campanie este binevenită nu numai în ceea ce priveşte rezultatele ei concrete, cele de colectare a deşeurilor electrice şi electronice, ci şi pentru efectele pe termen lung, şi anume educarea populaţiei cu privire la importanţa gestionării corecte a deşeuri de echipamente electronice şi electrocasnice (DEEE) şi valorificarea resurselor materiale.
"Reamintim că iniţiativa Marea Debarasare a fost lansată de Ministerul Mediului în anul 2007, se desfăşoară în colaborare cu organizaţiile colective ale producătorilor de echipamente electrice şi electronice, şi urmăreşte să dezvolte, în rândul cetăţenilor, o atitudine responsabilă faţă de mediu, prin corecta reciclare a deşeurilor de echipamente electrice şi electronice (DEEE)", informeaza Eugen Mateciuc, sef serviciu IPM.
Spune-ne opinia ta
Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani
FC Botoșani anunță transferul portarului Ionuț Gurău!
Născut pe 27 martie 1999, la Brăila, Ionuț Gurău (1.98 m) evolueză ca portar și a semnat cu „roș-alb-albaștri” un contract pe o perioadă de un an. Ultimul club pentru care Ionu...
Cu Doina Federovici în echipă, Sorin Grindeanu anunță că PSD este gata să formeze un guvern!
Partidul Social Democrat a deschis marți, 23 iunie, noua rundă de consultări de la Palatul Cotroceni, convocată de președintele Nicușor Dan după ce Guvernul propus de Adrian Veștea a fost resp...
Propunerea ca uniformele să devină obligatorii în școli este respinsă de Consiliul Național al Elevilor! „Bullying-ul nu apare pentru că elevii au haine diferite!”
Consiliul Național al Elevilor reacționează în legătură cu propunerea ca uniforma școlară să devină obligatorie și transmite că „diferențele sociale nu dispar când elevii...

Newsletter
Abonează-te la Newsletter-ul Stiri Botoșani pentru a fi la curent cu cele mai noi știri și reportaje!
© 2026 WEB EMOTION SRL | Toate drepturile rezervate.
Web Emotion, Live.Botosani.ro, Botosani.ro Stiri.Botosani.ro si logo-urile acestora sunt marci inregistrate ale Web Emotion. Toate celelalte marci sunt proprietatea companiilor detinatoare. Reproducerea continutului din acest site este permisa numai cu acordul Web Emotion.
Termeni și condiții | Politica de confidențialitate | Despre Cookie-uri | Setări cookie-uri
Pagină generată în 1.45 secunde