O comună din România rămâne fără polițiști locali. Primarul crede că sunt inutili și i-a dat afară: „Facem și economie la buget”!

„A fi polițist local înseamnă să ai și dialog cetățenesc cu oamenii, nu înseamnă doar să te urci în mașina pe care Consiliul Local ți-a dat-o și să mergi de la un cap la altul"

Poliţiştii locali dintr-o comună din Gorj vor fi daţi afară. Serviciul a fost desfiinţat chiar de edilul localităţii. Deciza vine după ce, spune acesta, a analizat activitatea din teren a agenţilor care nu îşi făceau deloc datoria. În felul acesta, spune edilul, va face şi economie la bugetul local.

Cu puţin peste 7.000 de locuitori, comuna Băleşti, din judeţul Gorj, rămâne acum fără poliţişti locali, adică fără cei care ar trebui să menţină ordinea publică. Conform declaraţiilor edilului, aceştia nu prea erau implicaţi nici atunci când ocupau funcţia. Este unul dintre motivele pentru care acesta a decis să desfiinţeze serviciul. precizează Antena3.ro

 

Mădălin Ungureanu, primar Bălești: „A fi polițist local înseamnă să ai și dialog cetățenesc cu oamenii, nu înseamnă doar să te urci în mașina pe care Consiliul Local ți-a dat-o și să mergi de la un cap la altul, să te uiți pe colo, pe colo, să faci un proces verbal prin care spui că ai constatat, dar tu, de fapt, nu ai făcut demersurile ca să vezi pricinuitorul.”

Totul a ieşit la iveală în urmă cu un an, după ce a montat camere de supraveghere în comună şi a început să monitorizeze activitatea poliţiştilor locali.

Mădălin Ungureanu, primar Bălești„Am luat această decizie să desființez acest serviciu, considerându-l categoric inutil. Spre exemplu, locuri de joacă devastate, intrările la căminele culturale, dacă vă spun, devalizate, arse, baze sportive pe care le-am adus distruse.”

Poliția Locală din Bălești funcționează de aproape 20 de ani

Poliția Locală din Bălești funcționează de aproape 20 de ani. Aici lucrau șapte agenți, însă în ultima perioadă doar cinci mai sunt activi. La sfârșitul acestei luni și cei cinci vor pleca acasă, pentru că acest serviciu se va desființa.

Decizia însă nu prea îi mulţumeşte pe localnici.

Localnic: „Cred că nu trebuia, totuși. Își aveau rolul lor, acum nu e treaba mea câți bani luau. Mulți zic că erau salariile cam mari.”

Localnică„Noi avem nevoie de poliția comunală. Ce au ăia din Consiliu, ce nu le place? N-au destui bani, nu stau bine pe scaunele lor? Eu le spun să le fie rușine.”

Prin desființarea acestui serviciu, Primăria aduce o economie de 500.000 de lei pe an la bugetul local. 

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Un șofer care nu a oprit la semnalul polițiștilor și nu a vrut să coopereze a fost amendat cu peste 3.000 de lei!

astăzi, 14:49

La data de 26 iunie 2026, polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală nr. 10 Ștefănești, aflați în exercitarea atribuțiilor de serviciu pe drumul județean DJ 294B, în comuna...

Un șofer din Dorohoi făcea drift-uri cu mașina în timp ce era beat!

astăzi, 14:19

La data de 27 iunie 2026, polițiștii din cadrul Biroului Rutier Dorohoi au oprit pentru control, pe o stradă din municipiul Dorohoi, un autoturism al cărui conducător auto efectua derapaje contro...

Mesajul Nova Apaserv în contextul caniculei către cetățeni: „Apel la responsabilitate, pentru ca serviciul cu apă să poată fi asigurat”

astăzi, 13:20

În contextul temperaturilor ridicate și al creșterii semnificative a consumului de apă, S.C. Nova Apaserv S.A. adresează tuturor utilizatorilor un apel la responsabilitate, pentru ca servici...