Nicușor Dan, despre retragerea militarilor americani: „Securitatea României și a flancului estic nu va fi în niciun fel diminuată”

Decizia admnistrației Trump de a retrage o parte dintre militarii americani staționați în România reprezintă o întoarcere la nivelul dinainte de izbucnirea războiului din Ucraina, dar nu va afecta nici securitatea națională și nici parteneriatul strategic, transmite Nicușor Dan într-un mesaj pe Facebook.

Reacția vine după ce Ministerul Apărării a confirmat miercuri dimineață că România și țările aliate din NATO au fost informate de decizia Statelor Unite privind „redimensionarea” trupelor americane din Europa, mai exact o reducere a numărului de soldați americani aflați acum în România.

 

Prin redimensionarea forței rotaționale care opera și în România, prezența trupelor americane din România revine, de fapt, la nivelul dinaintea războiului din Ucraina. Descurajarea amenințărilor de pe flancul estic al NATO este compensată de suplimentarea consistentă de echipament militar și de creșterea prezenței forțelor europene, în deplin acord cu partenerul american”, afirmă președintele.

Redimensionarea forței rotaționale” a fost explicată anterior de ministrul Apărării care a spus că în România vor rămâne „în jur de 900 – 1.000 de soldați americani, un pic peste nivelul dinaintea începerii războiului din Ucraina”.

Acum, în România sunt aproximativ 2.000 de soldați ai Statelor Unite, dintre care aproximativ 1.700 sunt la Baza Mihail Kogălniceanu. La Deveselu, unde operează scutul antirachetă Aegis Ashore, sunt acum aproximativ 200 de militari americani și peste 100 la Câmpia Turzii, conform informațiilor HotNews.

Securitatea României și a flancului estic nu va fi în niciun fel diminuată. Parteneriatul strategic între România și SUA rămâne în aceiași parametri”, dă asigurări președintele.

Infrastructura strategică dezvoltată de români și americani la Deveselu, Câmpia Turzii și Kogălniceanu va continua să fie pe deplin operațională, precizează șeful satului. Trupe americane vor continua să fie localizate în aceste baze, iar transferul de echipament militar va continua.

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

ALERTĂ! O minoră de 15 ani și alta de 14 au dispărut din centrul în care erau instituționalizate!

astăzi, 14:12

La data de 25 iunie 2026, ora 18:00, polițiștii din casrul Poliției Municipiului Botoşani au fost sesizați cu privire la faptul că numitele Hodorogea Paraschiva Dumitrita Maria, de 15 ani, din s...

Mamele cu mulți copii din județele Iași, Botoșani și Neamț s-au reîntâlnit într-o ediție aniversară „Cu dragoste pentru mame”

astăzi, 13:35

Departamentul Pro Vita a organizat în sâmbătă dimineață, 27 iunie, la Centrul de Evenimente „Agora” din Iași, întâlnirea „Cu dragoste pentru mame”,...

Noi informații privind avaria de la Stânca, directorul companiei de apă este la fața locului! (Foto)

astăzi, 12:40

Nova Apaserv S.A. Botoșani revine cu informații suplimentare privind avaria produsă la magistrala de alimentare cu apă DN 560 situată în zona Stânca, care afectează alimentarea cu ap...