Municipiul Botosani va avea 16 kilometri de pista pentru biciclisti!

Pe strazile orasului a inceput deja amenajarea pistelor pentru biciclisti, in cadrul proiectului privind reabilitarea inelului principal de strazi si a soselei de centura.

Edilul-sef al municipiului a spus ca acest proiect va trebui continuat si in anii urmatori. Cat priveste amplasarea pistelor pentru biciclisti, primarul Catalin Flutur a tinut sa precizeze ca neajunsurile vor fi remediate la final.

"Nicaieri in lume nu exista un STAS, un standard care sa spuna pe unde merge pista de biciclete, ca trebuie sa mearga pe stanga, pe dreapta sau pe mijloc. Pistele se fac, in general, pe stanga sau pe dreapta, dar sa ocoleasca obstacolele, proiectantii sunt cei care au ales variante. In momentul in care se finalizeaza lucrarile, putem sa vedem care sunt neajunsurile, sa stim sa intervenim pentru remediere. Pistele de biciclete ar trebui sa aiba o continuitate, este un inceput si este sarcina tuturor sa continue acest proriect in Botosani", a declarat Catalin Flutur.

Primarul Catalin Flutur sustine ca va fi rezolvata si problema pistelor de biciclisti de la Lebada, unde pe o portiune de cateva zeci de metri pe mijlocul pistei sunt amplasati stalpi ai Romtelecom.

"Pista de biciclete de la Lebada, este adevarat, lucrarea este finalizata in proportie de 95% acolo, pe o portiune de 100 de metri, din 4 kilometri, sunt 4 stalpi ai Romtelecom, pe care trebuie sa ii mute Romtelecomul. Lucrarea nu este receptionata, nu inseamna ca acea pista de biciclete va ramane cu stalpii pe mijloc. Romtelecom ne-a confirmat ca au facut proiectia si ii muta pe cheltuiala lor", a precizat Flutur.
 

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Ce spune conducerea CJ Botoșani, după ce mii de oameni au rămas fără apă din cauza unei avarii majore!

astăzi, 17:17

O avarie majoră, apărută noaptea trecută, la Stânca, a lăsat fără apă la robinete mii de botoșăneni în contextul în care meteorologii au emis Cod Roșu de caniculă pâ...

DUMINICĂ DIMINEAȚĂ! Viperă prinsă cu jandarmii din anexa unei gospodării din Frumușica! (Video)

astăzi, 16:55

În această dimineață, în jurul orei 10.00, un echipaj din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Botoșani a capturat o viperă, care a pătruns într-o anexă a unei case di...

A vrut să treacă granița cu un permis nerecunoscut de legea română!

astăzi, 15:30

În data de 26 iunie a.c., în jurul orei 20.30, în Punctul de Trecere a Frontierei Rădăuți-Prut/ITPF Iaşi, s-a prezentat pentru efectuarea formalităţilor de control, pentru a ie...